SMS Tip

Vejret i dag:

Uroen breder sig

Efter to nætter med afbrændte biler og hærværk på Nørrebro har uroen nu bredt sig til Vesterbro, hvor to biler blev brændt af i nat

07:00 - 12. feb. 2008 | Tobias Schultz

null

Hærværket og de brændende biler bredte sig i nat tiul Vesterbro, oplyser politiet. (Foto: Uffe Kongsted)

 København
 Odense
 Århus
 Aalborg
 Esbjerg

Sponsor

Politiet har natten igennem patruljeret massivt i den uroplagede bydel Nørrebro i København. Det er kommet til flere småsammenstød og små ildspåsættelser i løbet af natten, rapporterer ritzau.

Om det er det, der har fået de unge - der beskrives som andengenerations-indvandrere - til at flytte centrum for deres hærgen er endnu uvist. Men i hvertfald gik det i nat ud over to biler på Vesterbro, oplyser den centrale vagtleder for Københavns Politi Tommy Keil til ekstrabladet.dk.

- Klokken 23.37 blev to parkerede biler stukket i brand på Westend og en time senere, 00.33 blev der sat ild til noget træværk i Matthæusgade, oplyser han.

På Nørrebro var politiet i stand til at holde relativt ro med en ret kraftfuld indsats af mange patruljerende betjente i deres store gruppevogne.

Alligevel måtte ordensmagten tilbageholde to drenge på henholdsvis 12 og 13 år, der blev grebet i at forsøge at sætte ild til en parkeret bil i Hans Tausensgade.

Der blev desuden kastet sten efter en patruljevogn og stukket ild til en container i Rantzausgade, skriver Ritzau.

I Blågårdsgade blev der tændt bål i gaden, men ikke mere end, at politiet selv kunne slukke det.

I Mjølnerparken blev en kommunal bil væltet om på siden, uden at politiet kan sige, om der er en direkte forbindelse mellem de episoderne.

Annonce

  • Seneste nyt på ekstrabladet.dk

Annonce

Annonce

  • Seneste i Nyheder

Img