Indlæser...

VKO vil straffe de unges forældre

Forældrene skal gøres erstatningsansvarlige, hvis deres børn tages i at sætte ild i containere, biler eller skoler. Det mener DF. V og K er positive

21:49, 17. feb 2008 | Ritzau /112

Annonce

  • Oversæt / Translate

Annonce

Det kan fremover komme til at koste forældrene dyrt, hvis deres børn under 18 år deltager i optøjer. Dansk Folkeparti lancerer mandag en række forslag, der skal forhindre nye optøjer og heraf lyder ét, at forældrene skal gøres erstatningsansvarlige for de skader, de unge forvolder.

- De unge kan jo ikke selv betale for de biler, de ødelægger, siger Dansk Folkepartis næstformand, Peter Skaarup, og det er en idé som justitsminister Lene Espersen er positiv over for. Hun har selv overvejet muligheden siden Ungdomshus-urolighederne.

- Det virker helt og aldeles urimeligt, at samfundet skal sidde med en kæmpe efterregning, fordi forældrene ikke lever op til deres ansvar. Kan vi gøre forældrene økonomisk ansvarlige, så har de altså et meget større incitament til at pålægge de unge husarrest eller på anden måde forhindre, at de render rundt og brænder biler af i gaderne, siger Lene Espersen.

Annonce