Forsiden lige nu: Dødsbilist dømt for vanvidskørsel – igen
.tv lige nu: Russisk fly måtte nødlande i skov
Biler og containere i brand mandag aften på Sjælland og Fyn - i København endnu roligt. Skole forsøgt sat i brand i Næstved. Borgere pågreb gerningsmand i Korsør
21:45 - 18. feb. 2008 | Piet Baunø

En bil udbrændte totalt i Odense S tidligt mandag aften. I Korsør pågreb snarrådige borgere en 15-årig brandstifter. (Arkivfoto: Kristian Linnemann)
Mandag aften fortsatte de påsatte brande - dog indtil videre i væsentlig mindre målestok end tidligere.
I den socialt belastede Askerød-bebyggelse i Hundige har brandstiftere sat ild til to containere og en bil, mens et forsøg på at antænde endnu en bil mislykkedes.
I Næstved forsøgte ukendte gerningsmænd ved 20-tiden at sætte ild til Skt. Jørgens Skole ved at antænde en presenning, der var spændt op foran et vindue, men skolen fik kun minimale røgskader.
Også et forsøg på at antænde en bil i Næstved på Birkehegnet mislykkedes.
Borgere pågreb brandstifter
På Motalavej i Korsør blev en carport forsøgt sat i brand, men ilden blev
hurtigt slukket og gerningsmanden pågrebet af privatpersoner.
- Borgere i kvarteret pågreb i fællesskab gerningsmanden, en 15-årig dreng. De fastholdt ham indtil vi nåede frem. Jeg vil ikke opfordre folk til at spille helte, men hvis der - som i dette tilfælde - er en enkelt brandstifter og flere handlekraftige borgere, så vil vi da ikke ligefrem beklage, at folk tilbageholder en gerningsmand. Man skal dog tænke sig om. Borgerne kan også hjælpe politiet ved at give os gode signalementer og fortælle om gerningsmænds flugtvej, siger vagtchef ved Sydsjællands- og Lolland Falsters Politi, Ove Christoffersen, til ekstrabladet.dk.
Bil udbrændt på Fyn
På Fyn hvor de seneste dage har været en lille håndfuld brande i
Vollsmose-området, var det mandag biler og containere i Odense S der måtte
holde for.
- Ukendte gerningsmænd satte ild til en aviscontainer på Floravænget, men den fik vi hurtigt slukket. Værre gik det for en bilejer på Dianavænget, hvor en bil blev sat i brand og udbrændte lige efter klokken 20, siger brandinspektør Bertel Kjeldsen, til ekstrabladet.dk.
Sådan sikrer du dig, når du skal tatoveres 14:24, 22. mar
Verdensrekorden er hjemme 14:18, 22. mar
Dødsbilist på banen igen: 1 års fængsel 14:12, 22. mar
FCK må betale for Brøndby-fans 14:11, 22. mar
Remee: Folk skal nok have en pause fra mig 14:06, 22. mar
Danmark vil have VM 13:55, 22. mar
Tre Facebook-indstillinger alle bør kende 13:50, 22. mar
Barnemorder fik skåret halsen over 12:45, 22. mar
Brystbomben Kim soler sig 13:19, 22. mar
Dødsbilist dømt for vanvidskørsel – igen 12:00, 22. mar
Riskær konkurs 13:35, 22. mar
Spøgelser på ZULU skræmmer seere 13:24, 22. mar
Tre Facebook-indstillinger alle bør kende 13:50, 22. mar
18-årig faldt død om midt i SuperBrugsen 10:41, 22. mar
![]()
![]()