SMS Tip

Vejret i dag:

Jeffi var i livsfare

Hunden Jeffi blev reddet ud af den røgfyldte lejlighed over solcentret og blev behandlet med ilt på gaden af brandvæsenet

15:50 - 20. feb. 2008 | David Andersen, Erling Tind Larsen

Pia, Jeffis 'mor', er lykkelig over at se sin hund i live efter den voldsomme eksplosion. (Foto: Thomas Sjørup)

null

Brandvæsenet var hurtige til at få reddet Jeffi ud af den røgfyldte lejlighed umiddelbart over solcentret. (Foto: Thomas Sjørup)

 København
 Odense
 Århus
 Aalborg
 Esbjerg

Sponsor

Ved et mirakel var der ingen personer, der kom noget til ved formiddagens eksplosion i solcentret på Østerbro. Men det var nu alligevel tæt på at koste liv. Hunden Jeffi, som bor på første sal i lejligheden umiddelbart over solcentret, måtte reddes ud af brandfolk og efterfølgende have ilt.

- Jeg var lige kommet hjem fra arbejde som gårdmand, og jeg havde netop stukket nøglen i låsen, da eksplosionen skete, fortæller Jeffis ejer, Finn.

- Så jeg løb ned på gaden. Kort efter kom brandvæsenet, og de løb op i lejligheden og reddede Jeffi ud, fortæller den rystede overbo.

Jeffi, en aldrende beagle, blev båret ned på gaden, hvor den straks fik ilt. Udover chokket led hunden dog ingen overlast. Det er mere end man kan sige om lejligheden, som er helt ødelagt.

Annonce

Annonce

Annonce

  • Seneste i Nyheder

Img