Indlæser...

Dyrt at overhale indenom

Danskere foretager sig stadig mere underlige og uovervejede handlinger. Mobiltelefoner er det største problem -de fjerner opmærksomheden

07:00, 18. mar 2008 | Thomas André Petersen

Selv om det er irriterende, når folk ikke holder til højre, så koster det begge trafikanter en bøde. Den ene for ikke at holde til højre, den anden for at overhale indenom. Foto: Thomas André Petersen
Selv om det er irriterende, når folk ikke holder til højre, så koster det begge trafikanter en bøde. Den ene for ikke at holde til højre, den anden for at overhale indenom. Foto: Thomas André Petersen
Og så tager vi den lige indenom.
Og så tager vi den lige indenom.
Tre baner, men den inderste har ingen interesse. Det koster også en bøde. Taksten er 500 kroner.
Tre baner, men den inderste har ingen interesse. Det koster også en bøde. Taksten er 500 kroner.
Ifølge eksperter udgør mobiler den større fare og så er der oven i købet båtnakker, der sidder og sms'er bag rattet. Polfoto
Ifølge eksperter udgør mobiler den større fare og så er der oven i købet båtnakker, der sidder og sms'er bag rattet. Polfoto

Annonce

Annonce

Annonce

Vi kører for tæt, blinker med lygterne og overhaler indenom, når det ikke går stærkt nok. Det er gammelkendte uskikke. – Generelt har vi en udmærket trafikkultur. Ellers gik det jo helt galt, siger politiinspektør i Rigspolitiets Nationale Færdselscenter, Helge Holbek. – Men vi oplever også bilister, der forsøger at presse sig frem og overhale indenom. Tidligere så vi mange, der overhalede i nødsporet for eksempel frem til frakørsler for at komme uden om en kø. Det stoppede stort set, da vi indførte klippekortet. Folk ved, det koster et klip i kortet plus en bøde og eventuelt en betinget frakendelse, hvis det er rigtig groft. En af de konstante kilder til frustrationer blandt de øvrige trafikanter er bilister, der nægter at holde til højre.

To bøder
– Den med at ligge i yderbanen og blokere, det er en uvane, som vi nok aldrig kommer helt af med. Så er der nogle, der overhaler indenom, og så skal de skrives begge to. Det medfører bøde at ligge i ydersporet, hvor nogle ligger og leger politi, men det er helt misforstået. De ved jo ikke, om det er en civil politibil, de opholder. Men det største problem i vor tid er mobiltelefonen. – Vi ser alt for mange, der sidder og sms’er og er helt uden interesse for trafikken omkring dem, pointerer politiinspektøren med henvisning til en række alvorlige úlykker – flere med dræbte til følge, der er sket, netop fordi folk har siddet og sms’et eller ledt efter en mobiltelefon, der ringer.

Ansvar
Helge Holbek mener, at specielt myldretidstrafikken ville forløbe lidt mere gnidningsløst, hvis vi var bedre til at tage ansvar for vores optræden i trafikken. - Det er altid de andres skyld, men der må i sagens natur være nogle af os, der ikke har ret.

Egen barm
Vi glemmer at gribe i egen barm. Det er jo heller ikke altid bevidst, når vi laver fejl. Det kommer vi alle sammen til, og heldigvis går det godt de fleste gange. Men det er ikke kun aggressiv opførsel, der koster på vejene. Også ligegyldighed kan forårsage ulykker. – Det er dårlige trafikanter, der ikke rydder vinduerne for sne og is. Dét er dårlig trafikkultur, og det koster som minimum en bøde. Hvis man forårsager en ulykke, vil det typisk koste en betinget frakendelse oveni.

Regler
Politiet og Færdselsstyrelsen drøfter løbende alle de tekniske installationer, man kan fylde i sin bil. Nogle af dem som navigationssystemer gavner trafikafviklingen.

Det samme gælder fartpiloter, der hjælper os til at overholde hastigheden. Mobiltelefoner er et voksende problem, men myndighederne er tilbageholdende med at stramme reglerne, fordi de skal svare til det øvrige EU’s regler.

En mobiltelefon må kun anvendes under kørslen, hvis den er fastgjort i bilen.

Kilde: Rigspolitiets Nationale Færdselscenter

Annonce