Indlæser...

Sparefod på speederen

30,5 km/l: Dansk ægtepar tæt på at vinde ny bil i Peugeots Eco Cup

08:00, 13. mar 2010 | Morten Dam

Annonce

Susie og Henrik Villars Jørgensen blev nummer fem i konkurrencen, der blev vundet af en slovener med 32,1 km/l. (Foto: Ekstra Bladet Biler)
Susie og Henrik Villars Jørgensen blev nummer fem i konkurrencen, der blev vundet af en slovener med 32,1 km/l. (Foto: Ekstra Bladet Biler)

Annonce

Annonce

GENÈVE (Ekstra Bladet): Henrik og Sussie Villars Jørgensen fra Roskilde var tæt på frit og kvit at kunne køre hjem i en ny Peugeot 308 HDI fra biludstillingen i den schweiziske storby.

De kørte sådan en model til en femteplads i Peugeots Eco Cup, hvor der deltog hold fra 18 europæiske lande.

Desværre var der kun 4-hjulede præmier til de fire bedste deltagere i racet, som gik ud på at tilbagelægge den 1000 kilometer lange strækning fra Paris til udstillingscentret Palexpo i Genève på mindst muligt brændstof.

Det gjorde måske ikke så meget, for parret har i forvejen en Peugeot 308 HDI. Måske var det netop derfor, at parret holdt et gennemsnit på 30,5 km/l.

En sport i sig selv
Henrik Villars Jørgensen er ingeniør og kører mest i familiens 308’er, mens Sussie, der er sygeplejerske, klarer den daglige transport til og fra jobbet i en VW Lupo 3.0.

Han plejer at lokke sin Peugeot til at køre 22-23 km/l, mens hun holder et gennemsnit på omkring 28 km/l i Lupo’en.

Konsulent Mads Meisner fra Neksø og marketingchef Peter Møller-Nielsen fra Gentofte var også blandt deltagerne, som blev udtrukket blandt mange tusinde fra hele Europa til i Peugeot Eco Cup.

- Det blev en sport i sig selv at se, hvor langt brændstoffet kunne strækkes, og det giver lyst til at forbedre køreteknikken endnu mere og minimere brændstofforbruget, fortæller de de.

Fik politiet på nakken
- Det handler om at læse trafikken og se langt frem, udnytte terrænets muligheder for at spare på brændstoffet, fastslår Sussie Villars Jørgensen fra det bedste danske par, og gemalen tilføjer:

- Og at køre blødt og bremse mindst muligt.

De to hold kørte med bilerne i lavest mulige motoromdrejninger, omkring 1.700-1.800 i sjette gear.

Det gav til tider et nedsat tempo, så det franske færdselspoiliti bad kolonnen af Eco Cup-biler køre med deres havariblink på for at advare den øvrige trafik om de langsomme test-biler.

Måske foregik konkurrencen ikke i et realistisk hverdagstempo, men nu gjaldt det jo også om at presse dråberne til det yderste.

Annonce