Indlæser...

Endnu hurtigere Aston Martin DBS

Tunerne hos Edo Competition har spændt motor og karrosse op på Aston Martin DBS

11:04, 12. mar 2010 | Christian Richter

Ændringerne i Edo-versionen betyder, at motoren nu yder 550 hestekræfter og 600 Nm drejningsmoment mod Bond-bilens 517 hk og 570 Nm. (Foto: Edo Competition)
Ændringerne i Edo-versionen betyder, at motoren nu yder 550 hestekræfter og 600 Nm drejningsmoment mod Bond-bilens 517 hk og 570 Nm. (Foto: Edo Competition)

Annonce

Annonce

Aston Martin DBS er gadeversionen af den bil, selveste James Bond smadrede til ukendelighed i 'Casino Royale'-filmen fra 2006. Men nu er den 'almindelige' DBS blevet overhalet indenom af tunerne hos tyske Edo Competition.

De har blandt andet ændret udstødningsystemet, katalysatoren og luftfilteret på den i forvejen hurtige Aston Martin. Ændringerne betyder, at V12-motoren nu yder 550 hestekræfter mod Bond-bilens 517 hk. De 570 Nm i originalen er ligeledes pumpet op til 600 Nm i Edo-versionen.

Sprinten til 100 km/t er derfor overstået 0,2 sekunder hurtigere - det vil sige på 4,1 sekund. Topfarten er også helt oppe på svimlende 320 km/t mod 307 km/t i standardbilen.

Men de forbedrede motorpræstationer er ikke den eneste ændring på Edo-versionen. Undervognen er også sat mere sportsligt op, og derfor skulle Edo-DBS være hurtigere i sving. Udvendigt er de sorte 21 tommers specialfælge den tydeligste forskel mellem James Bonds DBS og Edo-DBS.

Klik på billedet herunder for at komme ind på det nye nummer af Ekstra Bladet Motor:

Annonce