Indlæser...

Casper Elgaard hurtigst

Casper Elgaard vandt over blandt andre Anders Breinholt, der dog brugte mindre strøm end Casper

12:03, 19. mar 2010 | Anders Berner

Studieværten Snebolden, Casper Elgaard, Ida Auken, bilskribent Christian Grau, Go Morgen-vært Anders Breinholt og komiker Sebastian Dorset kørte elbilsræs fra Esbjerg til København i Tesla Roadster. Foto: Miklas Njor
Studieværten Snebolden, Casper Elgaard, Ida Auken, bilskribent Christian Grau, Go Morgen-vært Anders Breinholt og komiker Sebastian Dorset kørte elbilsræs fra Esbjerg til København i Tesla Roadster. Foto: Miklas Njor Se stort billede | Del

Annonce

Annonce

Annonce

Klimavenligt landevejs-race på danske fartbegrænsede veje. Det svarer vel nogenlunde til at have sex med store uldluffer på ...

Men når bilerne rykker fra 0-100 kilometer på 3,7 sekunder og man sætter kendte biltosser og racerkørere bag rattet på en tur fra Esbjerg til Bella Center, tager det brodden af det kedelige.

Løbet var et miljøløb, åbent for alle elbiler, men det var alligevel kun Tesla, som var repræsenteret, simpelthen fordi den er ene om at kunne køre hele strækningen på 305 km uden opladning.

- Vi havde dog et stop på Sprogø, hvor der var mulighed for at lade, men alle kørte efter sejren og havde ikke brug for at lade, fortæller Esben Pedersen, som importerer Tesla.

Det blev storfavoritten, racerkører Casper Elgaard, der vandt løbet fra Esbjerg til København i de seks Teslaer.

Casper vandt quartermilen, et 8-tals-ræs ved Bella og et grusræs efter en fastlagt distance på en bestemt tid.

Casper løb dog ikke med hele æren, Go Morgen-vært Anders Breinholt vandt selve økodelen og havde mest batterikapacitet tilbage, da løbet var overstået.

Overskuddet fra løbet og de mange arrangementer med Teslaen på Biler i Bella går til den humanitære organistation Care.

Har du lyst, kan du også få lov til hjælpe med at skaffe penge til nødlidende og samtidig få lov at køre Tesla.

I Bella kan du komme i codriver-sædet for blot 150 kr.

Annonce