Indlæser...

Verdens hurtigste bil totalskadet

Ombygget Porsche satte banerekord før den blev totalskadet i England. Bilen kunne køre 414 km/t

12:00, 31. mar 2010 | Christian Richter

Her er resterne af den førstbyggede GT9-R fra tunerne hos 9ff. Bilen var blevet solgt på en onlineauktion få dage før uheldet.
Her er resterne af den førstbyggede GT9-R fra tunerne hos 9ff. Bilen var blevet solgt på en onlineauktion få dage før uheldet. Se stort billede | Del

Annonce

Annonce

Annonce

Første version af den vanvittige GT9-R fra det tyske tuningsselskab 9ff nåede ikke engang at blive leveret sin nye ejer, før den blev totalskadet.

Uheldet skete på den engelske 'Bruntingthorpe Proving Ground', i forbindelse med 'VMax Armageddon', hvor en række biler dyster om at nå den højeste tophastighed, skriver autobild.de.

Inden ulykken satte GT9-R en rekord på 356 km/t på langsiden, men under en nedbremsning havde bilen for meget fart på, hvorfor den kørte galt i et sving.

Den lynhurtige sportsvogn, som er baseret på en Porsche 911 Turbo, var blevet solgt på en internetauktion for 823.529 Euro, kun få dage før den blev smadret.

Bilen var i stand til at nå en tophastighed på 414 km/t, hvilket er mere end en Bugatti Veyron. Til hundrede skulle den dog bruge lidt længere tid: Nemlig 2,9 sekunder mod Bugattiens 2,5 sekunder.

I alt fremstiller 9ff 20 biler af modellen GT9-R. Kunderne kan vælge mellem 750, 987 eller 1120 hestekræfter under hjelmen. Den skadede GT9-R havde dog en effekt på hele 1135 hk og var den førstproducerede bil i serien.

Ingen kom til skade i forbindelse med ulykken.

Annonce