Indlæser...

Her er årets motorcykel

Årets motorcykel blev den helt nye og lynhurtige BMW S1000 RR

23:06, 31. maj 2010 | Anders Berner

Annonce

De fem vindere er BMW S1000RR, Yamaha Super Tenere og FZ8, Kavasaki Z1000 og Triumph Thunderbird på femtepladsen. Den danskbyggede motorcykel Lauge Jensen modtog juryens specialpris Se stort billede | Del
BMW S1000 RR er en fabelagtig maskine, som trods sine 193 heste kan køres af selv uerfarne motorcyklister Se stort billede | Del
FZ8 er den oplagte nyhed for alle motorcyklister Se stort billede | Del
Denne nye Z1000 kører langt bedre end den tidligere Se stort billede | Del
Triumph Thunderbird er en kæmpe-cruiser med fine køreegenskaber Se stort billede | Del
Årets specialpris gik til til danske Lauge Jensen for et enestående initiativ, flot design og udførelse Se stort billede | Del
Feltet af motorcykler

Deltagere ved årets MC 2010:

Aprilia RSV4 R

BMW R 1200 RT

BMW R 1200 GS

BMW S 1000 RR

Harley-Davidson Sportster 48

Harley-Davidson XR 1200 X

Harley-Davidson FLHTK Electra Glide Ultra Limited

Honda VT 750 Shadow RS

Kawasaki Z1000

Kawasaki GTR 1400

KTM Duke 690

Lauge Jensen

Triumph Rocket3 Roadster

Triumph Thunderbird

Yamaha YBR 125

Yamaha X-MAX 250

Yamaha FZ8

Yamaha Super Ténéré

Annonce

Annonce

En række erfarne danske motorcykel-journalister har kåret årets motorcykel.

Journalisterne brugte et par dage på og omkring FDM Jyllandsringen til at finde frem til netop deres favoritter i et felt på 18 motorcykler.

Her har du de fem vindere:


Nummer 1: BMW S1000RR, Pris: 290.000 kr. Ydelse: 193 hk:
Juryens bemærkninger (ikke Ekstra Bladet): Denne maskine har taget verden med storm. Det er en gåde hvordan BMW i første forsøg har magtet at lave en superbike, der fra start sætter de etablerede superbikeproducenter på pladser en gåde.

Det som imponerer mest er alle de elektroniske hjælpere der gør at mange også magter den voldsomme motor og de racerlignende køreegenskaber.

Ingen tvivl om S1000RR kommer til at betyde meget for fremtidens sikkerhed for motorcyklister, med de imponerende ABS samt traction og wheelie kontrol-systemer.

Systemer der forhåbentlig bliver standard på fremtidens maskiner. Prisen på de 290.000 kr. virker næsten billig, vidende hvad den maskine indeholder.


Nummer 2: Yamaha Super Tenere Pris: 240.000 kr. Ydelse: 115 hk
Juryens bemærkninger (ikke Ekstra Bladet): Ingen tvivl om BMW og deres kæmpe succes med 1200GS har vækket Yamaha.

De ønsker også en bid af denne kage, som til dato har været forbeholdt fabrikken i Bayern. Markedet for kæmpe eventyrmaskiner er stort, og Yamaha præsenterer her en værdig BMW duellant. Motoren og dens antispind virker sofistikeret. En flot eventyr-debut fra Yamaha.


Nummer 3: Yamaha FZ8 Pris: 120.000 kr. Ydelse: 106 hk
Juryens bemærkninger (ikke Ekstra Bladet): FZ8 er den oplagte nyhed for alle motorcyklister. Denne maskine rammer bredt, da den leverer kraft nok for flertallet, og er letkørt så alle kan magte den.

Tilføjes yderligere 10.000 kr. leveres den med ABS. Den er helt neutral i styringen, og motoren er stærk i topregisteret. Ydermere er prisen ramt helt rigtig.


Nummer 4: Kawasaki Z1000ABS, Pris: 190.000 kr. Ydelse: 136 hk
Juryens bemærkninger (ikke Ekstra Bladet): Denne nye Z1000 kører langt bedre end den tidligere. Hele pakken er ny, så dette er ikke bare opdateringer. De kedelige tendenser fra forgængeren, der gerne vil rejse sig i sving,når underlaget er ujævnt, er væk.

Motoren er perfekt, og trækker skønt uanset omdrejningsantal. Denne maskine skal nok få venner.


Nummer 5: Triumph Thunderbird Pris: 280.000 kr. Ydelse: 85 hk
Juryens bemærkninger (ikke Ekstra Bladet): Denne maskine kombinerer en underskøn motor med fantastiske køreegenskaber.

At Triumph har magtet så neutrale og gode køreegenskaber, i en så stor cruiser er en kæmpe bedrift. Motoren trækker fantastisk, og den samlede pakke er utvivlsomt det bedste penge p.t. kan købe inden for flyder-genren.


Specialpris, Lauge Jensen, Pris fra: 500.000 kr. Ydelse: 100 hk
Juryens bemærkninger (ikke Ekstra Bladet): For første gang uddelte DMJ også en special-pris. Den gik til danske Lauge Jensen for et enestående initiativ, flot design og udførelse.

Annonce