Indlæser...

Hver femte på vinterdæk

Alt for mange biler kører på vintergummi eller nedslidte fusser, viser en stikprøvekontrol

12:00, 09. jul 2010 | Morten Dam

Annonce

Vinterdæk (tv.) er det optimale på en våd, sne- eller isglat vej, og sommerdæk er det optimale på en tør vej. På denne årstid vil en dækspecialist klart anbefale kørsel på sommerdæk (th.) Se stort billede | Del

15 procent på nedslidte dæk
Dækimportør-Foreningens optælling foregik på parkeringspladser ved 30 indkøbscentre rundt om i landet og omfattede 3063 biler. Heraf var 580, svarende til 19,0 pct, stadig monteret med vinterdæk.

Typisk sad vinterdækkene på ældre biler eller nyere lavprisbiler, men i en del tilfælde var der også tale om helt nye biler i firmabil-klassen.

De resterende 81,0 pct. var monteret med sommerdæk. Men blandt disse var 15,0 pct. så nedslidte, at de burde være skiftet ud.

Annonce

Annonce

Bare et simpelt spørgsmål, før sommervarmen får alle tanker hen på ferie og svalende badevand: Du har husket at få byttet bilens vinterdæk ud med sommerdæk, ikke?

Store skiftedag er for længst passeret, dvs. den dag, da bilens vinterdæk bør byttes ud med sommerdæk.

Alligevel fortsætter mange på vinterdæk, selv om sommervarmen giver både forringelse af dækkenes bremseevne, kurvestabilitet og levetid.

Bruger mere brændstof
For et par uger siden foretog Dækimportør Foreningen stikprøver ved flere indkøbscentre og fandt ud af, at op mod 20 pct. af de undersøgte biler var på vinterdæk.

Vinterdæk har en gummiblanding, så de fungerer dårligt i varmen. Oveni er forkert dæktryk en rigtig skidt kombination for tungtlastede feriebiler.

Når bilen fyldes med passagerer og bagage, stiger brændstofforbruget med omkring 5,0 pct. Kører du samtidig med for lavt dæktryk, f.eks. 0,7 bar for lidt, kan forbruget stige med yderligere halvanden procent.

Samtidig forringes køre-egenskaberne kraftigt.

Øget bremselængde
Med udsigt til hedebølge kan det siges meget kort: Nu skal vinterdækkene af. Om ikke for andet, så for sikkerhedens skyld.

Ved dagtemperaturer oppe på 35 grader kan kørsel på vinterdæk ved 100 km/t., ifølge en tysk undersøgelse medføre, at bilens bremselængde forøges med op til 16 meter.

Med en fuldt læsset feriebil er der allerede bud efter den maksimale bremseevne, så der er bestemt ikke grund til at forringe den ved at køre med 'vinterstøvler' på bilen.

Selv en eventuel besparelse kan hurtigt fordufte ved et kostbart uheld med tab af selvrisiko på og en præmieforhøjelse af forsikringen.

For slet ikke at nævne værre følgeskader på dig selv og din egen familie.

Annonce