Indlæser...

Betaling for tis og sex i luften

Der er ikke altid grænser for, hvad flyselskaber opfinder for at få opmærksomhed

10:20, 15. maj 2009 | Camilla Cornelius

Richard Banson fra Virgin har altid været god til at skabe opmærksomhed omkring sin forretning. (Foto: AP)
Richard Banson fra Virgin har altid været god til at skabe opmærksomhed omkring sin forretning. (Foto: AP)

Annonce

Annonce

Annonce

Sidste år proklamerede flyselskabet Ryan Air, at de ville indføre betaling for at gå på lokum på selskabets flyvninger. Medier verden over kastede sig frådende over historien og fik Ryan Air på alles læber.

Da selskabets direktør, Michael O'Leary trak forslaget tilbage, vakte det ligeså stor opmærksomhed og blev desuden set som et af de bedste PR-stunts i rejsebranchen.

- Man skal naturligvis ikke betale for at benytte toilettet, men det har været billig reklame, har O'leary sagt til avisen Irish Times .

Men ikke kun Ryan Air har dyrket opfindsomheden omkring temaer for flyselskaber. Den engelske avis Telegraph, har lavet en liste over de særeste af dem.

En skidning pr. person
I 2006 annoncerede China Southern Airlines, at hver passager kun måtte gå på toilettet en gang på en flyvning. Planen blev sjovt nok aldrig til noget.

Babser og minishorts
Hooters er en restaurant - og hotelkæde, der er kendt for fræk servering af piger i korte shorts og babser, der er slet skjult. Man forsøgte sig med samme koncept i luften, hvor stewardesserne serverede i en sexet mundering.

Den gik dog ikke, så efter tre år gik Hooters Air konkurs.

Karaoke i luften
Backpackers Xpress skulle have været navnet på et lavprisselskab for engelske unge på vej til Australien. Under flyveturen skulle de unge mennesker kunne synge karaoke, drikke øl og lært at spille didgeridoo.

Selskabet kom aldrig så langt som til landingsbanen.

Fedmeafgift
En undersøgelse som Ryan Air lavede blandt deres kunder viste, at folk gerne ville have, at overvægtige skulle af med et ekstra gebyr. Flyselskabet Unites Airlines har også flirtet med den idé.

Sex i luften
Manden bag Virgin Atlantic, Richard Branson, prøvede i 1999 at lancere en knaldgod nyhed for dem, der altid havde ønsket at blive medlem af 'mile high' klubben.

For at gøre sex nemmere i luften lovede han sovekupéer med dobbeltseng. Da flyet kom på vingerne viste det sig dog at kabinerne langt fra var private nok til, at andre passagere ikke automatisk blev inviteret med i akten.

Annonce


Annonce