Indlæser...

Danskere elsker at flyve

Flere og flere danskere vælger flyveren, når de skal rundt i Danmark, derfor oplever lufthavnene stor vækst på indenrigsruterne

15:24, 20. aug 2010 | Karina Richmann Lundorff

Flybranchen oplever i år stor vækst på deres indenrigsruter i Danmark. (Foto: Jakob Jørgensen)
Flybranchen oplever i år stor vækst på deres indenrigsruter i Danmark. (Foto: Jakob Jørgensen) Se stort billede | Del

Annonce

Annonce

I stedet for bil, tog eller færge vælger rigtig mange danskere at flyve fra København til for eksempel Århus eller Aalborg. I år når antallet af passagerer op på det højeste siden 1998, hvor Storebæltsbroen åbnede, skriver epn.dk.

Indenrigstrafikken er i de syv første måneder i år steget med mere end 23 procent. Det er ikke kun forretningsfolk, der vælger det tidsbesparende alternativ. Det er også studerende og pensionister, der flyver rundt i Danmark.

Rekord vækst
De billigste enkeltbilletter kan erhverves for kun 100 kroner, og ifølge epn.dk planlægger Cimber Sterling og Norwegian at udvide kapaciteten.

Flere af de mindre lufthavne har haft en rekordhøj vækst i år. Karup Lufthavn indtager førstepladsen og har næsten fordoblet passagerantallet. Mens Danmarks største indenrigslufthavn, Aalborg Lufthavn, forventer, at deres passagerantal i år nærmer sig en million. De har indtil videre haft en vækst på 21 procent i år.

Annonce


Annonce