Indlæser...

Danske flygæster skider på miljøet

Danskerne dumper i europæisk miljøtest, for vi er stort set ligeglade med forureningen, når vi flyver. Det er prisen på billetten, som tæller

20:01, 13. maj 2009 | Natasja Brostrøm

Billetprisen er det vigtigste for danske flyrejsende. (Foto: Nicolai Svane)
Billetprisen er det vigtigste for danske flyrejsende. (Foto: Nicolai Svane)

Annonce

Ikke vores ansvar

YouGov-undersøgelsen har spurgt 2.983 passagerer fra disse ni europæiske lande:

Danmark, Norge og Sverige, Belgien, Frankrig, Tyskland, Italien, Holland og Schweiz.

Alle interviews blev udført online med rejsende, der havde fløjet enten business eller leisure inden for de sidste 12 måneder.

  • Tema
  • Det koster ikke en herregård Ferie i Danmark: Det koster ikke en herregård

Annonce

Annonce

Danske flygæster er nogle grådige miljøsvin. I hvert fald hvis man skal tro en ny europæisk miljøundersøgelse.

Kun hver tiende danske flygæst lader hensynet til miljøet påvirke deres rejseplaner i det kommende år, og dermed halter vi håbløst efter svenskerne og nordmændene.

Her har miljøet en langt bedre chance i rejseplanerne hos hver sjette nordmand og hver fjerde svensker.

Prisen tæller
Tallene stammer fra en undersøgelse, som flyselskabet British Airways har foretaget blandt en række europæiske nationaliteter.

Undersøgelsen viser også, at danskerne synes, det er flyselskaberne, som har det primære ansvar for at håndtere miljøkonsekvenserne ved at flyve.

Derimod er vi langt mere interesserede i at få rejsen til en god og billig penge. Hele 57 procent af de udspurgte danskere synes, billetprisen er vigtigere.

Overraskende tal
Peter Rasmussen, Regional Commercial Manager Northern Europe hos British Airways, siger:

- Tallene er overraskende, fordi danskerne generelt er meget bevidste om klima og miljø.

Og faktisk er der ingen praktiske undskyldninger, hvis man vil hjælpe miljøet:

- Det gøres ved at betale et mindre beløb med et enkelt klik på hjemmesiden. Ved en returbillet mellem København og London er beløbet 25 kroner. Vi investerer herefter pengene i en række projekter, der beskytter den brasilianske regnskov, siger Peter Rasmussen.

Flytrafikken bidrager i dag med cirka to procent af den samlede CO2-udledning i verden.

Annonce


Annonce