Indlæser...

350 år med øl og sladder

50 minutter fra Lolland ligger en af Danmarks ældste kroer. Den hyggelige Femø kro fylder i år 350 år

15:08, 26. maj 2009 | Natasja Brostrøm

Hygge, god mad og sladder gennem 350 år. Femø Kro står stadig. (Foto: Femø Kro)
Hygge, god mad og sladder gennem 350 år. Femø Kro står stadig. (Foto: Femø Kro)

Annonce

Kom med på søndag

Der er fødselsdag på Femø Kro søndag den 31. maj, eller Pinsedag.

Tilmelding kan ske til Femø Kro på telefon 54 71 50 09 eller på femoe@femoekro.dk eller via www.femoekro.dk

  • Tema
  • Det koster ikke en herregård Ferie i Danmark: Det koster ikke en herregård

Annonce

Annonce

I 350 år har generationer af gæstgivere Femø sørget for godt til maven og hakkelse til hesten.

Kroens historie begyndte i 1659, hvor det første herberg blev bygget. De logerende var som oftest øvrighedspersoner, eksempelvis skatteopkrævere eller landsdommere, der rejste fra sted til sted for at dømme eller bistå i tvistligheder.

Bekvemmeligheden var sikkert til at overset, idet gæsterne blev henvist til at overnatte på gårdens loft.


Vis Klik for at se et større kort

Forsynet med kakkelovn
Først i 1881 blev det muligt at indlogere sig på et værelse med varme, idet et dekret fra Øvrigheden bekendtgjorde, at 'Gjæstgiveren pålægges at tilvejebringe et Gjæstgiverværelse med passende Adgang og forsynet med Kakkelovn'.

Mangen en skål og mangen en tale er blevet afholdt i disse ydmyge lokaler, som – foruden kirken - var øens samlingspunkt, hvor der ikke mindst blev udvekslet sladder og nyheder fra øen og ovre fra fastlandet.

I dag er stedet udvidet med et kursuscenter, men kroen er stadig øens omdrejningspunkt. Og det skal fejres.

- At kunne opretholde en kro i 350 år, er jo en historisk begivenhed. Derfor fejrer vi den efter alle kunstens regler her Pinsesøndag, siger Pia og Asger, som har drevet kroen siden 1989.

Annonce


Annonce