Indlæser...

Cimber-chef: Norwegian selv ude om det

Der bliver ingen straf til de Cimber-ansatte, der har sat sig på over 650 billetter til én krone hos Norwegian. De er selv ude om det, siger Cimber-direktør

09:30, 19. jan 2010 | Ritzau /Nyheder

Der er ingen skideballe til de af ansatte, der har bestilt billetter
Der er ingen skideballe til de af ansatte, der har bestilt billetter Se stort billede | Del

Annonce

Annonce

Annonce

Der bliver ingen reprimander, løftede pegefingre eller nye restriktioner for de Cimber Sterling-medarbejdere, som ifølge Dagbladet Børsen har storkøbt tilbudsbilletter hos konkurrenten Norwegian i falske navne.

Det siger administrerende direktør Jacob Krogsgaard til RB-Børsen, som samtidig understreger, at han ikke selv kunne finde på at gøre det.

- Jeg ville ikke selv gøre det, men omvendt ville jeg heller ikke selv gå ud og sælge billetter til én krone inklusive afgifter, hvilket er betydeligt under kostprisen, siger Jacob Krogsgaard til RB-Børsen.

Sagen drejer sig om, at ledende medarbejdere og medarbejdervalgte bestyrelsesmedlemmer i Cimber Sterling ifølge Norwegian har købt op mod 650 af 3000 udbudte billetter til én krone under falske navne - som for eksempel - Anders And.

Ingen skideballe
Cimbers direktør understreger, at de pågældende i så fald har gjort det som privatpersoner, og at det ikke har været firmaets politik.

Direktøren vil derfor ikke tage skridt for at sikre, at Cimber undgår den slags omtale i medierne ved at indskærpe over for sine medarbejdere, at man ikke må gøre den slags.

- Jeg ville ikke gøre det, og jeg ville aldrig opfordre nogen til at gøre det. Men jeg synes, at man må have en grænse for, hvad man blander sig i, siger Jacob Krogsgaard.

Den aktuelle sag er blot den seneste i en offentlig krig mellem de to flyselskaber, som kæmper en indædt kamp om det danske luftfartsmarked.

Annonce


Annonce