Indlæser...

Sol og sommer lokker os

Hver fjerde vil bruge flere penge på udlandsrejserne i år

09:05, 21. mar 2010 | Kristian Kornø

Annonce

  • Tema
  • Det koster ikke en herregård Ferie i Danmark: Det koster ikke en herregård

Annonce

Annonce

Sol, strand, drinks og sjov med familien. Hver fjerde dansker ved allerede nu, at han eller hun vil bruge flere penge på udlandsrejserne i 2010, end de gjorde i 2009. Det viser en rundspørge, som Capacent har lavet for Horesta blandt 1161 danskere . 36 procent af os ved allerede nu, at vi vil til Sydeuropa og holde ferie i år. Det er en stigning på tre procent i forhold til sidste år. Det kommer ikke bag på Nordeas forbrugerøkonom Ann Lehmann Erichsen.

- Vi kan se, at danskerne løsner grebet om tegnebogen. Udlandsrejser er et af steder, hvor de i højere grad vil bruge penge. Kombineret med en lang, hård vinter overrasker det mig ikke, at danskerne vil ned til sol og sommer, siger hun.

Danmark til kro-ophold
Undersøgelsen viser, at tæt på hver tredje af os forventer at bruge mere end 10.000 kroner på ferie i 2010. Samtidig har langt flere end sidste år allerede nu, planerne klar for både kortere og længere ferier i 2010.

- Vi tør nok bruge lidt flere penge i år. Mange bruger dem på at komme sydpå og til Sverige. Men ser man over hele året, er der også en stigende søgning mod hotel-og kroferie her i Danmark. Folk har fået øjnene op for, at vores eget land også byder på meget, siger administrerende direktør i Horesta Lone Njor Hulth.

Billigt eller særligt
Cykelturen på Samsø, spadserturen på Bornholm eller vinterbadeferien ved Vesterhavet tegner også et billede, men genkender hos Nordea.

- Det skal være særligt eller billigt. Når vi handler til hverdag, kan vi ikke få det billigt nok. Men når det kommer til vores ferie eller andre oplevelser, så skal det helst være så særligt som muligt. Vi vil have oplevelser og vil også gerne bruge penge på at få dem, fortæller Ann Lehmann Erichsen.

Annonce


Annonce