Indlæser...

Pas på rotter og hugorme

Silkeborg byder på både klamme og søde dyr i Ferskvandscentret AQUA

08:42, 21. apr 2010 | Camilla Cornelius

Annonce

Hugorme er ikke farlige sålænge man ikke tager dem op i hånden. (Foto: Camilla Cornelius) Se stort billede | Del
Aqua personalets lille kæledække var ved at dø, fordi moderen ikke havde mælk nok. (Foto: Camilla Cornelius) Se stort billede | Del

Vores journalist Camilla Cornelius kører Danmark rundt for at finde de sjoveste, særeste og ikke mindst bedste ferieoplevelser herhjemme. Hjælp Camilla ved at skrive til hende på cacor@eb.dk
Følg Ekstra Bladets rejse Danmark Rundt.

  • Tema
  • Det koster ikke en herregård Ferie i Danmark: Det koster ikke en herregård

Annonce

Annonce

Jeg er ikke helt tryg ved den. Rotten, som befinder sig uhyggelig tæt på mit ansigt. Gudskelov har dyrepasser Morten Vissing styr på det lille kræ med den klamme hale. Se hvad halen egentlig bliver brugt til i tv-klippet her til højre for artiklen. Og se, hvad der sker, når man kommer alt for tæt på en hugorm i tv-klippet herover!

Miljøsvin
Danmark Rundt har besøgt Ferskvandscentret AQUA og er blevet klogere på rotter, hugorme, frøer og fisk. - Og så naturligvis også på de ferske vande som vi danskere ikke har været gode til at passe på.

- Vi har ikke behandlet søer særligt godt og har ikke haft respekt for vand. Der er blevet smidt skrald og affald i vores søer gennem lang tid, hvilket er forfærdeligt for de dyr og planter, som lever der, siger Morten Vissing.

Nørder med dyr
Jeg holder meget af at møde passionerede mennesker. Her vil jeg dog gå så vidt som at kalde dem dyrenørder. Det kalder Morten Vissing også sig selv. Han bliver blød i knæene, når han taler om centerets lille lam, som får sutteflaske af personalet, fordi dens mor ikke har mælk nok, og han bliver overstadig, når han taler om storken, som lige har udruget fire æg.

- Selvfølgelig elsker jeg dyr. Men det er endnu vigtigere for mig at være med til at gøre folk opmærksomme på de problemstillinger, som findes i naturen. For eksempel er der mange, der slår hugorme ihjel, fordi de tror de er farlige. Men hugorme vil faktisk hellere flygte end bide, siger han i tv-klippet herover.

Vandhuller i haven
Og så lover jeg Morten Vissing at opfordre alle, som har en have til at anlægge en havedam.

- Det er vigtigt at skabe flere levesteder for vores padder, som er truet på deres eksistens. Vandhullerne vil også tiltrække fugle, krybdyr, vandinsekter og andre pattedyr. Med andre ord. Vand giver liv.

Det er hermed givet videre.

Se flere artikler fra Ekstra Bladets rejse Danmark Rundt oppe til højre.

Annonce


Annonce