SMS Tip

Vejret i dag:
-2°

Bikinien skal være fræk til sommer

Sexet eller mormor. Der er to store tendenser i bikinimoden i år. Men du skal købe den allerede nu for at blive fiks på stranden

16:29 - 15. apr. 2009 | Camilla Cornelius

Badedragten er også 'in' i år. Gerne en fræk en af slagsen. Her fra italienske Antonio Callani. (Foto: AP)

null

I vores drømme ville vi vist alle gerne se sådan ud i badetøj.(Foto: MGM)

Tricks til bikinikøb:

Brug en mørk underdel hvis du gerne vil nedtone din bagdel, og en lys overdel hvis du gerne vil få barmen til at se større ud.

Køb dit badetøj allerede nu. Udvalget er større,og du risikerer ikke at stå lige inden ferien uden en fiks bikini, fordi de gode er udsolgt.

H&M har masser af badetøj til gode priser. Rikke Agnete Dam anbefaler dog, at man køber bikinien i et stormagasin, da man dér finder både priser og sortiment, der kan matche enhver smag og pengepung.

Prøv så vidt muligt at købe bikinien på en hverdag, hvor personalet har tid til at hjælpe dig. Du skal jo være smart hele sommeren, så det er vigtigt, at du får valgt den helt rigtige.

Brug selvbruner før du lægger dig i solen. Så ser du stadig brun ud, uden at du behøver ligge og stege for længe.

Det er snart tid til, at du skal ligge og slænge dig i solen og få opbygget lidt farve på den blege krop. Men hvordan er det lige, du skal se ud, mens du gør det.

På Ekstra Bladet Ferie har vi allieret os med chefredaktør Rikke Agnete Dam fra Danmarks største modemagasin, Costume.

Frækt eller nuttet
- Bikinimoden går i to retninger i år, og de er vidt forskellige. Den ene tendens er den meget sexede.

Her er det blandt andet trekantsbikinien med små trusser, som man kender den fra Brasilien, der er et hit, siger Rikke Agnete Dam.

- Den anden er den lidt mormor-agtige stil, hvor en lidt høj talje og en 'sød' overdel er i spil. Den er god, hvis man har nogle runde former, som man gerne vil nedtone lidt.

Farver og striber
Noget, der er gået igen fra sidste års mode er masser af farver og mønstre på badetøjet. Badedragterne er også tilbage, og der gælder sammen mode som med bikiner. Det frække og det søde.

- Man kombinere sit badetøj på mange forskellige måder og man kan sagtens bruge en mønstret top og en ensfarvet underdel eller omvendt. Man skal bare føle sig godt tilpas i det. Det skal sidde godt og gøre det bedste for den form, man har. Ligesom undertøj, siger chefredaktøren.

Hold dig fra læderhud
Hvis man vil være med på moden, er det ikke nok, bare at have en fed bikini. Også hudfarven er også kommet ind i modebilledet gennem de seneste år.

- Det er ikke længere smart at være knaldbrun. Læderhud er ikke moderne. De seneste års snak om hudkræft har gjort det meget mere acceptabelt at være bleg.

- Men altså. Alle ser jo smukkere ud med bare en smule farve. Og så længe man bruger solcreme med høj faktor og holder sig inde mellem 12 og 14, så kan man godt lufte bikinien i strandkanten med god samvittighed.

Annonce

Hvor skal du hen? Find flere artikler:

Annonce

Annonce

Annonce

Annonce

Img