Indlæser...

Gør et rejsekup i weekenden

Det kan være en indbringende affære at tage på rejsemesse i Herning, for der er mange specielle messetilbud og konkurrencer

15:43, 22. feb 2010 | Jytte Flamsholt

Man ved aldrig, hvem man er heldig at møde på Ferie for Alle. Pippi var et smut forbi i 2008. (Foto: Polfoto)
Man ved aldrig, hvem man er heldig at møde på Ferie for Alle. Pippi var et smut forbi i 2008. (Foto: Polfoto)

Annonce

Skandinaviens største
Ferie for Alle i Herning Messecenter er Skandinaviens største rejsemesse. Sidste år slog 60.000 rejselystne danskere et smut forbi de 861 udstillingsstande.

I år er antallet af stande udvidet til cirka 900, blandt andet er der kommet nye lande som Frankrig samt flere mindre bureauer med.

Messen afholdes den sidste weekend i februar (26.-28.) Åbningstiderne er: fredag 11-18, lørdag 9-18 og søndag 10-17. Lørdag aften er der stor messefest.

Der er bus fra Herning centrum direkte til messedøren hver halve time.

Visit fra øst
99 procent af rejsemessens gæster kommer fra Fyn og Jylland, men hvis du kan hive en højst syv dage gammel kvittering fra Storebælts betalingsanlæg op af lommen, når du ankommer til Ferie for Alle, får du 20 procent rabat på op til fire voksenbilletter. Prisen pr. voksenbillet bliver derved 70 kroner mod normalt 90 kroner. Og returbilletten til Storebælt kan du købe for 130 kroner efter endt messebesøg – igen skal du have din højst syv dage gamle kvittering fra Storebælts betalingsanlæg fundet frem.

Få mere at vide ved informationscentrene på messen

Tag campingvognen med
- Ferie for Alle har vanen tro en kæmpemæssig camping-sektion, hvor du kan lade dig friste af nyt campinggrej eller måske ligefrem overveje investering i en ny vogn.

- Også i år har du mulighed for at overnatte i din egen campingvogn på vintercampingen - få minutters gang fra indgangen til campinghallerne. Sidste år var der cirka 630 vogne på campingpladsen, og mange har allerede trodset vinterkulden og booket en plads.

- Du kan tilmelde dig på nettet på ferieforalle.dk/vintercamping/bestil.htm eller direkte ved ankomst til pladsen. Pris inkl. strøm og partoutkort til Ferie for Alle for to voksne og to børn i én vogn er 525 kroner. Det koster 125 kroner ekstra, hvis I ankommer torsdag 25. februar.

Quiz en rejse
En rejsemesse er ikke bare information for rejselystne, men også et stort overflødighedshorn af underholdning, musik, foredrag om fjerne rejsemål og særlige oplevelser.

Der er rejsequizzer og konkurrencer med rejser som præmie på scenerne i udlandssektionen og Danmarkshallen samt direkte på standene.

Du kan også deltage i auktioner, hvor rejser sælges til publikum for højeste bud.

Læs mere om udstillere, tilbud og aktiviteter på ferieforalle.dk.

  • Tema
  • Så store er de danske charterselskaber Badeferie: Så store er de danske charterselskaber

Annonce

Annonce

Du kan være heldig at gøre et gratis kup, når messen Ferie for Alle 2010 slår dørene op næste fredag i Hernings messehaller. Sidste år vandt et ægtepar hele tre rejser i løbet af to timer.

Også i år er der masser af gevinster - nogle af dem ret store. Japanspecialisten udlodder for eksempel en rejse for to til Tokyo med flyrejse og overnatning i en uge. Det er en rejse, der normalt koster 8000-9000 kroner pr. person.

Er du ikke heldig at vinde en rejse, kan du alligevel godt gøre et kup på messen og købe en rejse til en lavere pris end ellers. Mange rejseselskaber, kroer og hoteller byder nemlig ikke kun på de sædvanlige bolsjer og karameller, men giver store rabatter i løbet af de tre dage, messen varer.

Klækkelige rabatter
Hos Bravo Tours, der sidste år sendte næsten 140.000 danskere på ferie, kan du for eksempel spare op til 1500 kroner på de dyreste af deres rejser inden for kategorierne rundrejser, safari, golfpakker og charterferier.

- Det er tilbud, som man ikke kan købe ellers, men da vi ved, at mange har svært ved at beslutte sig lige på stående fod, kan de købe rejserne indtil onsdag efter messen, siger salgschef Carsten Terp Hansen.

Også de mindre bureauer har gode tilbud med. Ruby Rejser med mange specialrejser inden for både aktiv ferie og oplevelsesferie, tager for første gang særlige rabatter med til messegæsterne, fortæller Jens Ole Aaris, der er medejer af Ruby Rejser.

- Vi har valgt flere forskellige rejser ud inden for cykelferie, singlerejser, flodkrydstogt, familie- og fællesrejser og giver rabatter på 500-800 kroner, siger Jens Ole Aaris.

Og det er reelle messetilbud - selv om du også her får lidt betænkningstid; efter messen kan du booke på Ruby Rejsers kontor indtil klokken 13 dagen efter, altså mandag 1. marts. Så længe der er plads.

Nogle tilbud ligger allerede klar på rejsemessens hjemmeside, andre har dem først med på selve messen.

Og så skal man naturligvis også være klar over, at nogle tager såkaldte tilbud med, som ikke adskiller sig fra dem, man ellers kan købe. Det er som regel let at finde ud af, hvis man spørger sig frem.

Annonce


Annonce