Tilbage til mobilsitet
Indlæser...

Kan kvinder montere tagbokse?

14:18, 02. mar 2010 |

Annonce

Annonce

Annonce

Ja da. Og det er faktisk ikke så svært, så undskyld piger - nu er der altså ingen undskyldninger for ikke selv at gøre det.

Nu er jeg langt fra nogen handywoman og har aldrig før monteret en tagboks, så første gang fik jeg gode råd af Pierre Schou fra Bilxperten i Holbæk.

- Bilen, jeg monterede boksen på, havde to tagbøjler, hvilket gjorde hele processen nemmere, fordi jeg ikke først behøvede at sætte et monteringssæt på bilen.

- På tværs af bilen spænder jeg to bøjler på - de skal spændes fire steder og sidde med ca. 70 centimeters mellemrum.

Det er faktisk ikke så svært og tager mig kun 5-10 minutter.

- Så skal selve boksen på. Vi er to til at løfte den op, og jeg har brug for en stige, ellers kan jeg ikke nå. Nu får jeg besked på at sikre mig, at boksen ikke spærrer for bagageklappen. Da alt er klart, spænder jeg boksen fast med nogle u-bøjler. Det tager cirka et kvarter.

- Efter en halv time er jeg klar til afgang. Dog får jeg besked på, at opgaven var ekstra nem, fordi bilen i forvejen har tagbøjler, og fordi tagboksen, jeg påmonterede, er en luksusmodel. De billigere bokse er efter sigende sværere at sætte på - afsæt gerne en time eller mere til dem.

Annonce