Indlæser...

Tag trygt til Mellemøsten

Hverken Muhammed-tegninger eller spændingen mellem Israel og dets naboer kan holde danskerne fra til Mellemøsten

22:30, 16. feb 2009 | Natasja Brostrøm

Danskere kan roligt rejse til Iran og babbe lidt på vandpibe. (Foto: Victors Farmor)
Danskere kan roligt rejse til Iran og babbe lidt på vandpibe. (Foto: Victors Farmor)

Annonce

  • Tema
  • Israel står bag seriedrab på atomforskere Iran: Israel står bag seriedrab på atomforskere

Annonce

Ikke engang konflikten i Gaza eller Muhammed-krisen afskrækker rejselystne danske turister fra at rejse til Mellemøsten.

Trods Gaza-konflikten rejser mere end ti grupper til Syrien, Jordan og Iran i påskeferien med mellemøsteksperten Viktors Farmor.

Derudover rejser mange ægtepar og mindre familiegrupper af sted på individuelle oplevelser i de 3 lande. Bl.a. for at se en af verdens ældste byer Damaskus, Petra i Jordan eller Persepolis i Iran.

Stor gæstfrihed
- Vi har kun fået positive tilbagemeldinger om, at vores gæster møder venlige folk i Mellemøsten, som har modtaget dem med stor gæstfrihed, siger Viktors Farmor, Kirsten Gynther Holm.

Heller ikke Muhammed-krisen, der blussede op igen i 2008, bekymrer danskerne.

-Der er da heller ingen grund til at være nervøs for at sige, at man kommer fra Danmark. Vi har derfor flere nye rejser for 2-4 personer samt private grupper, der med engelsktalende chauffør kan mellemøstens mest spændende lande, tilføjer hun.

Annonce


Annonce