SMS Tip

Vejret i dag:

Skræmmende troværdig amatørgyser

Fænomenet ’Paranormal Activity’ er et studie i begrænsningens kunst

12:15 - 04. dec. 2009 | Henrik Queitsch

'Paranormal Activity' præsenteres som en hjemmevideo - og illusionen er næsten total. (Foto: SF Film)

  • Bedømmelse:

4 stjerner

'Paranormal Activity'

Instr.: Oren Peli. Medv.: Katie Featherston, Micah Sloat, Mark Frederichs m.fl. 86 min.

Premiere i 34 biografer

 København
 Odense
 Århus
 Aalborg
 Esbjerg

Sponsor

’Paranormal Activity’ er for længst blevet ophøjet fra film til fænomen og et slående eksempel på, at en god idé kan være mindst lige så vigtig som – hvis ikke vigtigere end – et stort budget.

Efter en beskeden premiere i 12 amerikanske universitetsbyer begyndte rygter at løbe som en steppebrand, og ’Paranormal Activity’ har ifølge Wikipedia i dag indtjent over 100 millioner dollar. Meget godt skuldret af en film med et samlet budget på 15.000 dollar, indspillet med amatører på blot syv dage i den israelskfødte instruktør Oren Pelis eget hjem i en forstad til San Diego.

Enkelt og effektivt
Filmen, der for at gøre illusionen fuldendt vises uden credits, præsenteres som de optagelser, politiet har fundet på et hjemmekamera efter ejerens mystiske død. Og slutter med beskeden om, at Katie Person (filmens anden hovedperson) stadig er forsvundet ...

Inspirationen kommer selvfølgelig fra den 10 år gamle ’The Blair Witch Project’, men det gør bestemt ikke ’Paranormal Activity’ til en mindre enestående film. Og historien er lige så enkel, som den er effektiv.

Katie har, siden hun var otte år, med jævne mellemrum følt, at nogen eller noget hjemsøgte hende. Nu trænger det sig på igen, og kæresten Micah (Sloat) køber et kamera for at forsøge at dokumentere hændelserne. Og bliver ret hurtigt mere optaget af sine egen film end af Katies prøvelser.

Ud over at være filmens ene hovedperson er Micah altså tillige filmens egentlige kameramand. Hvilket jo også hjælper til at holde omkostningerne nede.

Og bortset fra en indledende scene i indkørslen foregår hele filmen inde i parrets hus, fortrinsvis i soveværelset, i løbet af tre uger.

Godt tænkt
Kameraet snurrer især, mens parret sover, og ganske langsomt begynder sære ting at ske. Det er beundringsværdigt snigende og virkningsfuldt bygget op, oven i købet uden hjælp af specialeffekter. Selv det uundgåelige klimaks foregår uden brug af store armbevægelser.

Og selv om ’Paranormal Activity’ er knap så skræmmende, som rygterne vil vide, er der tale om et gedigent gys udført med bogstavelig talt uhyggelig troværdighed.

Godt tænkt og mindst lige så godt udført.

Annonce

  • Mest læste på ekstrabladet.dk lige nu

Annonce

Annonce

  • Seneste i Flash
  • Ekstra Bladet præsenterer

Img