Indlæser...

Erik fester - Anni gemmer sig i sommerhus

Mens Anni forsøger at forklare sit tidligere bordel-liv i retten i Odense, nyder Erik det fashionable liv i København

17:35, 08. sep 2010 | Sola Kruchov Sørensen

Der er stor forskel på, hvordan Anni og Erik kommer igennem den opslidende retssag. Erik hygger sig i godt selskab i København, mens Anni gemmer sig væk i et fynsk sommerhus. (Foto: Ole Frederiksen og All Over Press. Collage: Ekstra Bladet)
Der er stor forskel på, hvordan Anni og Erik kommer igennem den opslidende retssag. Erik hygger sig i godt selskab i København, mens Anni gemmer sig væk i et fynsk sommerhus. (Foto: Ole Frederiksen og All Over Press. Collage: Ekstra Bladet) Se stort billede | Del

Annonce

  • Oversæt / Translate
  • Tema

Annonce

Annonce

Erik Damgaard glimrer fortsat med sit fravær ved retten i Odense, hvor hans kone dagligt sidder på anklagebænken, sigtet for rufferi.

Parrets presserådgiver Jeppe Søe har tidligere fortalt, at det er ham, der har rådet finansmanden til at blive væk, men han har næppe fortalt ham, at det vil være en god idé at gå i byen og leve livet, mens hans kone kæmper for sin frihed på Fyn.

LÆS OGSÅ: Derfor bliver Erik væk fra retssagen

Anni gemmer sig i sommerhus
Se og Hør afslører i denne uge, at Erik hygger sig i gode venners lag med bajere på bordet, mens Anni gemmer sig i et sommerhus i det fynske, når hun altså ikke lige forsøger at forklare sin fortid i retten.

SE OGSÅ: Anni ved retten: Jeg stoler på dommeren

Ugebladet har fundet den rufferisigtede kvinde i, hvad der betegnes som et 'luksussommerhus'. Her opholder hun sig mellem retsmøderne sammen med sin lille datter Victoria og hendes barnepige, sin mor Liselotte Deuch og sine hunde.

Alt imens hænger Erik Damgaard ud på fashionable steder i København, hvor han i højt humør drikker pilsnere med vennerne og indtager dyr vin og lækre fiskeretter på restaurant med sin 19-årige datter Maria.

Rigtigt dumt at blive væk
Eriks svigt under den opslidende retssag er noget, der kan blive en bombe under Erik og Annis forhold, mener parterapeut Joan Ørting.

- Det kan vel nærmest betragtes på linje med at blive væk fra en fødsel. Det er så vigtig og skelsættende en begivenhed i Annis liv, at det kommer til at betyde rigtig meget, at han ikke er der. Hun vil huske det, og der vil komme en svigtfølelse. Det er rigtig dumt af ham blive væk. Han skal være der, også selv om de er blevet 'enige' om, at han ikke skulle møde op. Han burde være viljestærk, og sige: 'Skat, jeg er der for dig. Jeg er din mand. Jeg står ved din side', har hun tidligere sagt til Ekstra Bladet.

LÆS OGSÅ: Anni: - Fint Erik ikke kom

Nyt brud på vej?
Se og Hør sætter med de nye billeder netop spørgsmålstegn ved, om Erik igen er ved at forlade sin kone, fordi lokummet brænder.

Det gjorde han sidst for halvandet års tid siden, da Anni sad varetægtsfængslet i rufferisagen. Her meddelte han først, at han skulle tænke over ægteskabet for dernæst at søge skilsmisse.

Det holdt dog kun i tre måneders tid, hvorefter Anni tog sin husbond til nåde. Og alt var godt igen - i hvert fald indtil videre.

Annonce


Annonce