Forsiden lige nu: Nu kommer foråret
.tv lige nu: Paradise Hotel: Hjemme hos brystbomben Stina
Filminstruktøren Susanne Bier er på vej med en ny dansk film med titlen 'Civilisation'
07:00 - 16. jul. 2009 | Kim Kastrup

Susanne Bier er på vej med endnu en dansk film. Vi glæder os allerede. (Foto: Thomas Lekfeldt)
Efter den engelsksprogede film 'Things we lost in the fire' vender filminstruktøren Susanne Bier tilbage til dansk film. Hun har netop fået bevilget syv millioner kroner i støtte fra Det Danske Filminstitut til en film med titlen 'Civilisation', der har forventet premiere i foråret 2010.
Siden 'Things we lost in the fire' med Halle Berry og Benicio Del Toro i hovedrollerne har Susanne Bier haft gang i diverse andre internationale filmprojekter, blandt andre filmen 'Lost for Words', hvor Hugh Grant skulle have spillet hovedrollen. Han sprang imidlertid fra rollen, og netop nu ligger filmprojektet på vågeblus.
Susanne Bier har skrevet manuskriptet til 'Civilisation' sammen med sin faste makker Anders Thomas Jensen. Zentropa skal producere filmen, men ind til videre er det stadig en velbevaret hemmelighed, hvem der skal spille hovedrollerne i den kommende film.
I filmmagasinet 'Ekko' oplyses det, at filmen 'Civilisation' bliver en blanding af det nære og fjerne, af familiedrama og mellemfolkelige problemstillinger. Det betyder, at filmen indholsmæssigt lægger sig tæt op af Biers tidligere to danske film 'Brødre' og 'Efter Brylluppet'. Det oplyses også, at nogle af optagelserne skal foregå i Afrika.
God afslutning af Thomas Bjørn 18:28, 21. mar
90.000 lønmodtagere med i bunkebryllup 18:23, 21. mar
BSV sikker på førstepladsen 18:23, 21. mar
Curlingpiger slog kinesiske verdensmestre 18:22, 21. mar
Ferguson hylder flyvende koreaner 18:05, 21. mar
39-årig mand forbrændt med kaustisk soda 18:04, 21. mar
To mænd fængslet efter skud i Ølgod 18:04, 21. mar
Linses kjole viser masser af bryst 16:53, 21. mar
Nu kommer foråret 16:31, 21. mar
Amalie laver jo ikke andet end at sprede ben 10:28, 21. mar
RIGEST - Remee 13:29, 21. mar
Garfield uden Garfield 16:15, 21. mar
RIGERE - Carsten Soulshock 13:26, 21. mar
Så meget er X Factor-dommerne værd 15:04, 21. mar
![]()
![]()