- Jeg sidder her på Samsø og kigger ud over havet. Og jeg har sgu da også en
fornemmelse i maven, der siger mig, at der går rigtig lang, lang, lang tid,
før danskerne får set 'Jagten' i biograferne. Og det er lidt ærgerligt,
siger Zentropa-chefen Peter Aalbæk om Thomas Vinterbergs danske succes-film
'Jagten', der først får premiere i de danske biografer den 10. januar 2013.
LÆS OGSÅ: Se også: Mads Mikkelsen vinder guldpalme
Det er hele syv måneder efter, at filmen havde verdenspremiere på filmfestivalen i Cannes, hvor Mads Mikkelsen vandt en guldpalme for sin fantastiske præstation i filmen. Og bizart nok vil man ifølge Jyllandsposten kunne se filmen i både Holland, Rusland, Belgien, Frankrig og England, før man kan se den i de danske biografer.
- Vi ville selvfølgelig helst have haft filmen ude allerede til efteråret gennem Biografklub Danmark, men de kunne altså først give os plads i januar måned. I stedet vil Biografklub Danmark her til efteråret vise Bille Augusts nye film 'Marie Krøyer', siger Peter Aalbæk til Ekstra Bladet fra sin sommerferie på Samsø.
- Det er selvfølgelig underligt, at man kan se filmen ude i Europa, før man ser den i Danmark. Men vi vil altså gerne vise 'Jagten' gennem Biografklub Danmark. Og de kunne som sagt først finde plads til os i januar.
LÆS OGSÅ: Se også: Mikkelsen græd i otte timer
