Indlæser...

Casper Elgaard: Jeg danser bedre end jeg troede

Lisa Lents og Casper Elgaard ligger lunt i svinget hos bookmakerne

17:43, 16. okt 2009 | kash

Annonce

  • Oversæt / Translate
Casper Elgaard har overrasket alt og alle med sine dansetalenter.(Foto: MOgens Flindt)
Casper Elgaard har overrasket alt og alle med sine dansetalenter.(Foto: MOgens Flindt)
  • Tema
  • Kendte jubler over finale-pladsen Lisa Lents: Kendte jubler over finale-pladsen

Annonce

Annonce
Det er hverken Lisa Lents eller Casper Elgaard, man skal spille på hos bookmakerne, hvis man gerne vil have de store odds. De er henholdsvis nr. et og to hos samtlige seks spiludbydere, Ekstra Bladet har tjekket, og her er det især Caspers 2. plads, som er bemærkelsesværdig.

– Selv om jeg er jyde og selvros ligger mig fjernt, må jeg sige, at jeg er bedre til at danse, end jeg nogen sinde troede, jeg ville kunne blive, men om det er forklaringen på den høje placering hos bookmakerne, ved jeg ikke. Måske skyldes det, at hovedparten af spillerne er mænd, og Vickie Jo er jo en fantastisk flot dame, påpeger Casper.

Men uanset hvad der har fået ham til at rykke op i bookmaker-klassementet, er det imponerende, for det er et faktum, at i hvert fald dommer Britt Bendixen er en smule overbærende med den mand, der tilbringer det meste af sin tid i en bilsæde.

– Jeg går selvfølgelig efter at vinde, men jeg vil da være ærlig og indrømme, at jeg nok ikke vil være helt så dårlig en taber i ’Vild med dans’, som jeg ville have været til et løb, griner Casper.

Racerkøreren træner meget med Vickie Jo. Gennemsnitlig fire timer dagligt også i weekenden. Der er ingen fridage.

– Det værste ved ’Vild med dans’ er, at jeg skal være så meget væk hjemmefra. Jeg savner min kone. Og det er da godt, at vi endnu kun har hunde og ikke børn, for så ville jeg da sikkert have det endnu værre, fortæller han.

Annonce