Indlæser...

Vi venter lige lidt med at få børn

X Factor Thomas har nogle virkelig svære valg i den nærmeste fremtid - se her hvorfor

06:48, 19. mar 2010 | Allan Lykke

Thomas og Trine har været kærester i seks år.(Foto: Benjamin Kürstein)
Thomas og Trine har været kærester i seks år.(Foto: Benjamin Kürstein) Se stort billede | Del

Annonce

  • Oversæt / Translate

Annonce

Annonce
– Jeg tror, der skal træffes nogle vigtige valg, når ’X Factor’ er overstået, siger 30-årige Thomas Ring Petersen, der indtil videre er røget problemløst gennem konkurrencen og nu er klar til semifinalen i morgen.

De vigtige valg gælder især to områder, hvoraf det ene omhandler karriere-mulighederne. Skal han give fuld gas på den chance, ’X Factor’-præstationerne har givet ham og det uanset, om han vinder eller ej?

Det andet valg omhandler direkte kæresten, Trine Jarner Brevadt, 27 år, som hver fredag er at finde i ’X Factor’-studiet.

Parret har været kærester i seks år og boet sammen på Amager siden november 2007, men de er endnu ikke gift og har heller ingen børn.

Det skal der måske gøres noget ved. Ikke sandt, Thomas?

– Børn kommer selvfølgelig på et tidspunkt. Mange af mine venner har fået børn, og så sent som i dag kom en af mine bordtennis-venner faktisk og sagde, at der var noget i kakkelovnen. Så jeg kan godt mærke, at det begynder at nærme sig. Men det må lige vente, indtil vi ved, hvad der sker efter ’X Factor’, siger Thomas.

Ekstra Bladet møder ham og Trine på en restaurant på Frederiksberg, inden de skal til koncert med amerikaneren Dave Matthews.

Parret har kendt hinanden siden gymnasietiden, men ’dengang var der ingen af os, der var interesseret i hinanden’, som Trine formulerer det.

– Tal for dig selv. I den alder er alle drenge lidt interesseret i alle piger, indskyder Thomas grinende.

Først nogle år senere, i 2004, kom amorinerne rigtig i omdrejninger mellem de to.

– Vi var til housewarming hos min bedste ven fra folkeskolen, som gik i Thomas’ klasse. Dér faldt tiøren, fortæller Trine.

– Vi kyssede lidt, og så kørte det derfra, uddyber Thomas.

Siden begyndte de med et års mellemrum på seminariet, men undervejs tog Thomas et års orlov, så de endte med at blive færdige samtidig.

I dag er Thomas klasselærer for en 2. klasse på Hellerup Skole, mens Trine er det samme på en skole på Frederiksberg.

– Kan man forestille sig, at du tager orlov fra lærerjobbet for at koncentrere dig om musikken?

– Nu må vi se, hvordan det går, men jeg håber helt klart, at ’X Factor’ er et startskud til en karriere. At jeg kan komme til at lave den plade, som jeg altid har drømt om.

– På den anden side vil jeg gerne gøre arbejdet med min klasse færdig. Og så er musikbranchen jo også ret usikker. Du skal være heldig for at tjene penge af betydning. Selv i store bands må medlemmerne arbejde ved siden af, siger Thomas, der dog kan regne med støtte fra kæresten, uanset hvad han beslutter.

– Det er helt sikkert. Jeg er hans største fan, erklærer hun.

– Trine synger selv skidegodt, indskyder Thomas.

– Nå, så er du måske den næste ’X Factor’-deltager?

– Nej, tak. Jeg har ikke det brændende ønske om at begå mig i musikken, som Thomas har. Han lever og ånder for det. Det gør jeg ikke på samme måde.


Annonce