Indlæser...

Niarns forsanger sprang køen over

Niarns forsanger i TV2-programmet ’AllStars’, Christoffer, blev håndplukket af Niarn selv. Christoffer ville nemlig aldrig selv have meldt sig til ’AllStars’

19:48, 01. maj 2010 | Rikke Holm

Christoffer skulle ikke ligesom alle de andre i gennem en audition. (Foto: Mogens Flindt)
Christoffer skulle ikke ligesom alle de andre i gennem en audition. (Foto: Mogens Flindt) Se stort billede | Del

Annonce

  • Oversæt / Translate
  • Tema
  • Julie Berthelsen er indlagt for at føde AllStars: Julie Berthelsen er indlagt for at føde

Annonce

Annonce
- Jeg var aldrig selv gået til en audition, hvis det ikke var, fordi Niarn ringede og spurgte om, jeg ville være med i hans kor. Sådan noget er slet ikke mig, fortæller Christoffer.

Forlist kærlighed
Da Niarn ringede til Christoffer for at høre om, han ville være med i koret, havde det aldrig strejfet Christoffers tanker, at han skulle være med i sådan et tv-show.

- Det lød da super-fedt, men jeg var meget usikker på, hvad jeg egentlig sagde ja til. Jeg har set ’AllStars’ før, men har aldrig tænkt på, at jeg skulle blive en del af det.

Men Christoffer var lige kommet ud af et årelangt forhold, og han havde brug for at få tankerne væk fra den forliste kærlighed.

- Jeg var ret deprimeret, men det her kunne få mig til at tænke på noget andet. Jeg elsker jo også at optræde for folk, så jeg besluttede mig for at give det et forsøg.

Men en nervepirrende audition slap den nybagte singlefyr dog for.

- Jeg skulle ikke til audition som alle de andre. Jeg mødte kun op til solist-prøven, hvor Niarns forsangere skulle findes. Det var jo nok, fordi han allerede vidste, hvad jeg kunne, siger Christoffer, der 10. april fejrede sin 31-års fødselsdag.

Tidligere bandmedlem
Niarn og Christoffer bekendtskab går langt tilbage. Helt tilbage til 1995, hvor de for mødte hinanden på Østvendsyssels Ungdomsskole.

- Vi gik på efterskolen, hvor vi spillede i et band sammen. Vi brugte stort set al vores fritid på bandet The Smashing Pumpkins Jam Band. Jeg sang, og Niels spillede guitar, siger Christoffer, der kun omtaler sin korleder med hans rigtige navn.

Siden efterskolen, hvor Niarn droppede ud efter et par måneder, har de tidligere bandkammerater set hinanden med jævne mellemrum. De er ofte stødt på hinanden, når deres fælles rapper-venner Jøden og Jonny Hefty har givet koncerter rundt i landet. Christoffer har da også Jøden og Jonny Hefty mistænkt for at have en finger med i spillet omkring sin pludselige deltagelse i ’AllStars’.

Annonce