Læs også: Se også: DR sender Matador igen, igen,
igen, igen, igen, igen, igen
- Med 'Husk lige tandbørsten' og en Matador-genudsendelse har DR valgt en nostalgisk strategi for efteråret. Vi fortsætter med vores faste tradition 'Vild med dans' og 'Voice', og kan blot konstatere, at det er dejligt for publikum, at de nu har to meget forskellige valgmuligheder, og så må folk jo se det. som de hver især har mest lyst til, siger underholdningschef på TV 2, Gitte Madsen.
At DR har valgt at placere genudsendelsen af Matador samtidig som en af TV 2's helt store satsninger 'Voice - Danmarks største stemme' hverken skræmmer eller irriterer TV 2's underholdningschef.
- Jeg er ikke i tvivl om, at der er mange, der vil benytte lejligheden til at gense Matador, og det er jo også en helt fantastisk serie, men jeg har haft syv muligheder for at se den på tv og har måske også dvd-boksen derhjemme, så jeg er overbevist om, at der vil være mange, der vælger at tænde for Voice, siger underholdningschef på TV 2, Gitte Madsen og slutter:
- Det er et klogt træk for DR at gå efter en anden målgruppe, end den vi umidelbart går efter med Voice, og jeg er sikker på, at der er seere nok til både DR og TV 2.
Første afsnit af Matador bliver sendt lørdag den 8. september kl. 20.00, mens Voice med Lene Nystrøm, Liam O'Connor, Sharin Foo og Xander som coaches, starter den følgende lørdag kl. 20.00.
