Indlæser...
flash! Event %26 kultur

Skandale: Her stripper Miss USA

Ingen Miss USA-finale uden skandale. Den nykårede skønhedsdronning, Rima Fakih, er tidligere vinder af stripper-konkurrence

05:59, 18. maj 2010 | Mikkel Selin

Rima Fakih vandt i strip-tease-konkurrencen 'Stripper 101' i Coliseum Gentlemen's Club i Detroit i 2007. (Foto: AP)
Rima Fakih vandt i strip-tease-konkurrencen 'Stripper 101' i Coliseum Gentlemen's Club i Detroit i 2007. (Foto: AP) Se stort billede | Del

Annonce

  • Oversæt / Translate
Hun beholdt dog de røde shorts på under hele dansen. (Foto: AP)
Hun beholdt dog de røde shorts på under hele dansen. (Foto: AP)

Annonce

Annonce

Det varede ikke længe, før den nykårede Miss USA blev ramt af en skandale.

Rima Fakih blev søndag hædret som USA’s smukkeste kvinde, og allerede mandag dukkede de første frække billeder op af den 24-årige arabisk-amerikanske skønhed. Fakih, der er den første muslimske vinder af Miss USA, har åbenbart også prøvet at vinde en stripdanser-konkurrence.

Det er radiostationen Mojo, som har offentliggjort billeder, hvor Fakih – godt nok påklædt - vrider sig sensuelt omkring en dansestolpe. Billederne blev taget, da Fakih deltog i 'Stripper 101'-konkurrencen i mandeklubben Coliseum Gentlemen's Club i Detroit i 2007.

- Hun vandt en striptease-konkurrence og et pornofirma uddelte en masse sexlegetøj til deltagerne. Det var så frækt, at jeg rødmede, siger en talsmand for radiostationen.

Kan miste kronen
Mojo er siden blevet kontaktet af Miss USA-arrangørerne, som nu undersøger, om den mørke skønhed har overtrådt reglerne og derfor skal af med kronen. Det er efterhånden helt normalt, at en Miss USA-kåring ender i skandale over topløse eller på anden måde 'upassende' billeder af vinderen. Det skete både i 2009 og 2008.

Rima Fakih kommer fra en muslimsk familie i det sydlige Libanon. Hun immigrerede til USA med sin familie i 1993 og gik på en katolsk skole i New York. Familien flyttede til Dearborn, Michigan, i 2003.

Annonce