Spring til menuen (accesskey 1) Spring til menuen (accesskey 2) Spring til indhold (accesskey 3) Spring til søgefelt (accesskey 4) Spring til højrekolonnen (accesskey 5)

Jakob Strid får en halv mio. kr. af Frede og Mary

Kronprinsparrets Prisen 2012 blev uddelt i aften Sønderborg

Seneste i flash!

Flash
Sidste nyt om de kendte og kongelige direkte i din indbakke. Vi sender hver dag først på eftermiddagen.

Mest læste i flash!

EKSTRA tæt på de kendte

 

Kronprins Frederik og kronprinsesse Marys store kulturpris på en halv mio. kr. gik i aften til den gudsbenådede tegner og børnebogsforfatter, Jakob Martin Strid.

Som tegner er han især kendt i den brede befolkning for sine satiriske striber i Politiken, og som børnebogsforfatter slog han igennem i 1999 med 'Mustafas Kiosk'

Kæmpestor pærer
Det var en tidligere Kulturprismodtager, billedkunstneren Olafur Eliason, der overrakte Strid prisen, og han sagde i begundelsen: 'Strids værker er unikke, sjove og vedkommende. Hans finurlige og let genkendelige streg er nerven i de farverige historier'.

I år har det manifesteret sig ved 'Den utrolige historie om den kæmpestore pære'.

Frede og Mary havde ialt 1,1 mio. kr., der skulle deles ud i aften. Og de var da også mange andre, som nød godt af gaveregnen.

Mere gaveregn
Den sociale Pris - også på en halv mio. kr. gik til Ungsommens Røde Kors, som arbejder frivilligt med socialt sårbare børn og unge.

Og de to 'Stjernedrys-priser' på hver 50.000 kr. gik til den grønlandske singer-song-writer Nive Nielsen samt akkordeon-spiller Bjarke Mogensen fra Bornholm.

Jakob Strid er 40 år og autodidakt tegner og forfatter. Han har tidligere modtaget Dan Turell Prisen, Kulturministeriets Illistrationspris samt Statens Kunstfonds tre-årige arbejdslegat.

Redaktør: Mette Fleckner EKSTRA-redaktør: Lisbeth Langwadt
Ansvarshavende chefredaktør: Poul Madsen

Ekstra Bladet - Rådhuspladsen 37 - 1785 København V - Telefon: 33 11 13 13 - Fax: 33 14 10 00 - CVR nr. 26 93 36 76

Udgiver: JP/Politikens Hus A/S | Om Ekstra Bladet | Ophavsret | Persondata politik