Indlæser...

Niarns fans stemmer Dansk Folkeparti

Kashmir-fans foretrækker SF, mens Venstre er mest populær hos Aquas fans. Det viser ny ungdoms-undersøgelse lavet af MTV

12:42, 09. nov 2007 | Sola Kruchov Sørensen

Niarns fans er ikke dem, der spurter til valgstederne på tirsdag. Men de, der har tænkt sig at stemme, sætter for en stor dels vedkommende deres kryds hos DF. (Polfoto)
Niarns fans er ikke dem, der spurter til valgstederne på tirsdag. Men de, der har tænkt sig at stemme, sætter for en stor dels vedkommende deres kryds hos DF. (Polfoto)

Annonce

  • Oversæt / Translate
Kasper Eistrup og Kashmir har flest fans, som er SF'ere. (Foto: Thomas Lekfeldt)
Kasper Eistrup og Kashmir har flest fans, som er SF'ere. (Foto: Thomas Lekfeldt)
Ti procent af MTV's unge seere så gerne, at der hang valgplakater med Simon Kvamm i gadebilledet. (Polfoto)
Ti procent af MTV's unge seere så gerne, at der hang valgplakater med Simon Kvamm i gadebilledet. (Polfoto)
Fakta om MTV undersøgelsen:

- 81% af de unge mellem 15-24 har tænkt sig at stemme

- 25% har ikke besluttet sig for, hvad de skal stemme

- 19 % vil stemme på SF

- Miljøet er den absolut største bekymring blandt de unge. Den næststørste bekymring er frygten for terror.

- 17 % af de unge er totalt ligeglade med valget.

- Andre 17 % synes det er vildt vigtigt, og de bruger al den tid de kan på valget.

- Niarn-fans er mindst interesseret i valget, og det er den gruppe hvor klart færrest har tænkt sig at stemme (hvis de kunne).

- Nasar Khadar finder størst tilslutning som statsminister blandt Burhan G’s fans.

- Hård rock-fans bekymrer sig generelt lidt om krig, terror, miljø, etc. Indie-fans bekymrer sig mest om verden omkring dem.

- Enhedslisten har størst tilslutning blandt punk/reggae-fans.

- Tina Dickow-fans bekymrer sig i ekstrem grad om miljøet. 83,5% for at være præcis mod 47% for Niarn-fans.

- Hos Dansk Folkeparti skal man håbe på at fans af Nik&Jay og Niarn går til valg-urnerne.

Annonce

Annonce

Vis mig din pladesamling og jeg skal sige dig, hvad du stemmer.

Det er ikke konceptet til et nyt livsstilsprogram på DR, men derimod resultatet af en undersøgelse, som ungdomskanalen MTV har foretaget blandt deres seere forud for det kommende folketingsvalg.

Tv-kanalen har spurgt 1.500 unge i aldersgruppen 15-24 år, og der viser sig en klar linie mellem forskellige musikeres fans og deres politiske holdning.

Dickow og Kashmir er lig SF
Hvad Niarn og Pia Kjærsgaard har til fælles skal være usagt, men i hvert fald foretrækker den nordjyske rappers fans Dansk Folkeparti. Det er dog ikke dem, Pia og co. skal sætte deres helt store lid til. Niarns fanskare er nemlig dem, der er mindst interesseret i valget, og spørgsmålet er, om de overhovedet vil stemme.

I den helt anden grøft er Kashmir og Tina Dickow-fans - både interessemæssigt og politisk. De er mest interesserede overhovedet og sætter deres stemme på SF.

Aquas fans holder på Venstre, Burhan G-fans stemmer på Naser Khader, mens også Mew-tilhængere sætter krydset hos SF.

- Musik er et af de vigtigste elementer i de unges liv til at definere, hvem de er og hvilke grupperinger de tilhører. Derfor er det meget naturligt, at unges præferencer til musik har betydning for deres politiske overbevisning.

- Eksempelvis er det ikke overraskende, at Naser Khader har massiv tilslutning blandt Burhan G-fans, og at Kashmir-fans er kulturelle og venstreorienterede, siger Peter Rosberg, Research Manager hos MTV Networks Danmark.

Foretrækker sex
Mange af de unge fra MTV's undersøgelse viser sig at have en stor interesse for valget. Hele 81 procent af de adspurgte har tænkt sig at stemme - eller ville have gjort det, hvis de kunne.

Men selvom overraskende mange af de unge altså interesserer sig for valget, så er der dog også en grænse.

For hvis valget stod mellem sex med drømmepigen eller -fyren og muligheden for at vælge landets kommende statsminister, så er der ingen tvivl. Hele 67 procent foretrækker sex.

Kvamm som statsminister
Helle Thorning er de unges favorit til at blive landets nye statsminister. Når det gælder den post, stemmer 30 procent op Socialdemokraternes formand, mens Anders Fogh Rasmussen kommer på andenpladsen.

På en opsigtsvækkende tredjeplads kommer Nephews 'formand' Simon Kvamm. Han får hele 10 procent af stemmerne i den fiktive statsminister-afstemning.

Pia Kjærsgaard får kun fem procent, og Bendt Bendtsen ligger helt i bund med 1,7 procent. Kun musikeren Mikael Simpson får færre statsminister-stemmer.

Annonce