SMS Tip

Vejret i dag:

Nytårstorsk: Mørke-Camre

Dansk Folkepartis vælgerbedrager, Mogens Camre, gør et imponerende comeback i torskefiskeriet

15:35 - 16. dec. 2007 | Hans Bjerregaard

Fang torsken
Her er det tredje, overdådige bud på, hvem der skal kåres til Ekstra Bladets Nytårstorsk 2007. Syv meget værdige kandidater vil blive præsenteret de kommende dage.

Siden følger en stemmeseddel, så du kan deltage i afgørelsen af, hvem der er årets største torsk. Du kan også gå ind på ekstrabladet.dk og se samtlige nominerede, efterhånden som de bliver præsenteret, og til den tid vil der også blive mulighed for at stemme dér.

Tre af brevstemmerne vil ikke blot kunne glæde sig over at have indflydelse på et af årets vigtigste valg. De vil desuden vinde 1000 kroner.

 København
 Odense
 Århus
 Aalborg
 Esbjerg

Sponsor

Egentlig er det imponerende. Mogens Camre fik Ekstra Bladets Nytårstorsk tilbage i 1988. Senere er han blevet nomineret adskillige gange, og i en alder af 71 er han her knageme igen. Endda med en præstation, som får flere af hans tidligere bud på torsken til at blegne.

Men udholdenhed er et særkende ved Mogens Camre. I år blev manden far for syvende gang. En præstation, der er så meget mere imponerende på grund af indvandringen. Som han har forklaret på sin hjemmeside:

’Der er en ganske klar sammenhæng til, at danskerne ikke kan overkomme en stor familie, fordi det er en voldsom arbejdsbyrde at bære indvandrerbyrden.’

Sproget er jo lidt ubehjælpsomt, men meningen er vel til at forstå. Når Camre på trods kan overkomme børnebyrden, så hænger det muligvis sammen med, at han er i god form. Som han forklarede Ekstra Bladet:

– Jeg laver hjernegymnastik og masser af armbøjninger hver dag. Jeg kan tage 35 med gasmaske på.

Her er der plads til en lille pause, mens læseren prøver at vriste billedet af Mogens Camre i færd med at lave armbøjninger iklædt gasmaske ud af sit hoved.

Uinspirerende
Nå, men nu er det jo ikke på grund af Mogens Camres fysiske udfoldelser, at han er nomineret til en Nytårstorsk. I marts bebudede Camre, at han ville stille op til Folketinget. Han sad ganske vist i forvejen i Europa-Parlamentet, men som han forklarede Ekstra Bladet:

– Europa-Parlamentet er jo nogle gange lidt langt væk fra den direkte indflydelse, og det er i det lange løb ikke så inspirerende.

Ikke alene stillede Mogens Camre op. Han blev også valgt. Hvorefter han meddelte, at han alligevel ville blive i det uinspirerende Europa-Parlament langt væk fra den direkte indflydelse ...

Bedrageri
Dansk Folkepartis menige medlemmer i Fredericia og omegn havde arbejdet ihærdigt for hans valg. 2828 vælgere havde i god tro sat deres kryds. Men Mogens Camre bedrog dem alle.

– Hele spørgsmålet om den nye EU-traktat er uafklaret. Det ville være forkert af mig i denne situation at forlade Europa-Parlamentet til fordel for Folketinget, forklarede han.

Det kunne han jo godt have sagt noget før, for han vidste under hele valgkampen, at han ikke ville træde ind i Folketinget. Og i øvrigt gav argumentet slet ingen mening. Camre kan i parlamentet ikke ændre det mindste i traktaten. Den skal tværtimod godkendes i Folketinget.

Altså må der være en anden begrundelse. Ekstra Bladet beregnede, at Camre ved at skifte fra parlamentet til Folketinget ville miste over 50.000 skattefrie kroner – om måneden ...

Det kan jo have spillet ind i hans overvejelser. Han havde forventet, at valget var kommet et år senere, og en nybagt far har mange udgifter, og der kan købes mange Libero-bleer for 600.000 skattefrie kroner.

Ynkeligt
Der kan også være en anden årsag:

Mogens Camre har det med at sige de mest uhyrlige tåbeligheder om indvandrere. For nogle år siden ønskede rigsadvokat Henning Fode at få ophævet Camres parlamentariske immunitet på grund af anklager for racistiske udtalelser.

Et flertal i parlamentet stemte imod. Den hidsige EU-modstander Mogens Camre er krøbet i ly under EU’s skørter for at undgå at stå til ansvar over for det danske retssystem.

Ynkeligt ser det ud, og Mogens Camre har i helt absurd grad fortjent en torsk – igen. Trods det er der en ny kandidat i morgen.

Annonce

Annonce

Annonce

  • Seneste i Flash
  • Ekstra Bladet præsenterer

Img