Tilbage til mobilsitet
Indlæser...

Anklages for brug af mindreårige modeller

Designeren Marc Jacobs kritiseres for brug af meget unge modeller. Læs mere

19:40, 22. feb 2012 | Miriam Meyer

Marc Jacob smiler ved en mere glædesfyldt lejlighed. Nu anklages han for brug af mindreårige modeller, som den unge dame til højre. (Foto: AP)
Marc Jacob smiler ved en mere glædesfyldt lejlighed. Nu anklages han for brug af mindreårige modeller, som den unge dame til højre. (Foto: AP) Se stort billede | Del

Annonce

En ung model på catwalken til Marc by Marc Jacobs show i New York i sidste uge. (Foto: AP/Kathy Willens) Se stort billede | Del
Et ungt ansigt, godt pakket ind i pels til Marc Jacobs show under modeugen i New York i sidste uge. (Foto: AP /Louis Lanzano) Se stort billede | Del
  • Mode med Miriam

Som ekstrabladet.dk's modeekspert inviterer jeg jer alle til at forundres, drømme om, fascineres af og lege med moden. Find her alt fra modenyheder til shoppingtips og alle de ting der giver moden sin evige, magnetiske tiltrækningskraft.
Læs mere om Miriam
Mine fem mode-tilståelser

Annonce

Annonce

Brugen af unge modeller er massiv. Men nu er designeren Marc Jacobs gået over grænsen, mener kritikere.

LÆS OGSÅ: Marc Jacobs takker nej til Nazi-Gallianos job

Mindreårige på catwalken

I sidste uge var der modeuge i New York, og i den anledning viste Marc Jacobs hele to kollektioner frem for nysgerrige pressefolk og kendisfans.

Men selvom man er fetteret designerfavorit, kan man godt træde i spinaten. Og det mener visse kritikere, ifølge The New York Times, at Jacobs har gjort.

To af de modeller, designeren havde valgt at bruge til sine shows, var nemlig kun 15 år gamle og dermed under den anbefalede mindstealder.

LÆS OGSÅ: Louis Vuitton er i 50'er humør

Nægter at følge anbefalinger

I år havde rådet for amerikanske designere (The Council of Designers of America) opfordret sine medlemmer til at tjekke modellernes I.D. inden, man hyrede dem.

Men selvom Marc Jacobs er medlem af foreningen, afviste han blankt at følge rådets anbefaling.

- Jeg viser showet, som jeg synes, showet skal vises og ikke på en måde, som andre har dikteret, sagde Marc Jacobs umiddelbart efter sit modeshow.

Forældrenes ansvar

Selvom sagen har udløst kritik, er Marc Jacobs ikke rystet. Jacobs mener nemlig, det er forældrenes ansvar at bestemme om de unge piger må gå shows eller ej. Og han sammenligner med skuespilfaget, hvor unge ligeledes benyttes til film og reklame.

Annonce