Indlæser...

Paris får specialmenu hos Hurtigkarl

Paris Hilton har bestilt bord til åbningen af den nye gourmetrestaurant Mielcke og Hurtigkarl på Frederiksberg i aften. Se menuen her, og læs, hvad stakkels vegetar-Paris gør, når der er kød på menuen

15:08, 06. aug 2008 | Morten Vendt

Middagen i går på The Paul faldt tilsyneladende ikke helt i Paris smag. Måske middagen hos Mielcke og Hurtigkarl i aften gør... (Foto: Benjamin Kürstein)
Middagen i går på The Paul faldt tilsyneladende ikke helt i Paris smag. Måske middagen hos Mielcke og Hurtigkarl i aften gør... (Foto: Benjamin Kürstein)

Annonce

  • Oversæt / Translate
Menu på Mielcke & Hurtigkarl den 6. august 2008

Foie Gras

'Skovbund' AO nori - Bullkelp - Ponzu

Vin: 2005 Coteaux du Loire, Vieilles Vignes Eparses. Domaine de Bellevières

Jomfruhummer

Majs - Ærter - Fenikel

Vin: 2006 Chablis Vaillons, Moreau-Naudet

Rødmulle

Selleripuré - Nye rødløg - Artiskok

Vin: 2006 Morgon, Cote de Py

Perlehøne

Karl Johan - Pak Choi - Radisser

Vin: 2006 Gevrey-Chambertin, Vieilles Vignes, Emilie Geantet

Surt

Hindbær - Kokos - Granny Smith

Vin: 2007 Riesling Auslese, Morstein, Wittmann, Rheinhessen

Salt

Peanuts - Kirsebær - Praliné

Bittert

Kaffe - Espresso - Litchi

Vin: 1995 Muscat Miraval, Maguelonne, Domaine de la Capelle

Sødt

Ruccola - Kvan - Ris

Vin: 2006 Coteaux de l’Aubance , Trois Schistes, Domaine de Montgilet

Annonce

Annonce

Nogle gange så er det altså ikke helt løgn, at det kan betale sig med et kendt navn, når man skal bestille bord til en lille middag.

For eksempel fik frøken Hilton krejlet sig et bord til åbningsmiddagen på stjernekokkene Jan Hurtigkarl og Jakob Mielckes nye højt profilerede restaurant i aften, lang tid efter, at der ellers var udsolgt.

- Paris PR-mand ringede til os og spurgte, om vi kunne finde et bord til Paris og hendes 'entourage'... Og så måtte vi jo finde et bord, selv om der egentlig har været fuldt booket til åbningen i månedsvis, siger presseansvarlig for restaurant Mielcke og Hurtigkarl, Kristina Valberg.

De to kokke har i sagens natur lige lidt mere end sindssvagt travlt i køkkenet, her få timer før den store åbning, så det er hende, der opdaterer ekstrabladet.dk på Paris-situationen.

Og det er også hende, der løfter sløret for den menu, som Paris og de øvrige gæster, der udover Frederiksbergs bedsteborgere og alment gourmetinteresserede også tæller en del fashionista'er, da det jo er modeuge, skal indtage.

I den korte form, består den af:

Foie Gras

Jomfruhummer

Rødmulle

og Perlehøne

sluttet af med lidt Surt, Salt, Bittert og Sødt

Se den detaljerede menu til højre for artiklen.

Lidt bekymrede, spørger vi forsigtigt ind til, om Paris, der jo er notorisk vegetar, mon overhovedet kan indtage en menu med så mange ved døden afgåede dyr.

- I den slags tilfælde kan de to kokke heldigvis trylle lidt særligt frem – det er de gode til, og jeg ved, at de allerede står og 'jammer' ude i køkkenet, beroliger Kristina Valberg os.

Og det må vi håbe, for besøget på den ellers utroligt velestimerede restaurant 'The Paul' i går aftes faldt tilsyneladende nemlig ikke ubetinget i starlettens smag.

Vel tilbage gemakkerne på Hotel Sankt Petri, blev der nemlig bestilt ekstra mad til hende på værelset. Og i dag har hun ind til videre fravalgt gourmetmaden helt.

Hverken hotellet, eller the Paul for den sags skyld, har fået lov til at levere Paris frokost. Den bestod nemlig af Burritos – efter sigende fra Taco Shop.

Forhåbentlig er der efterladt lidt plads til lækkerierne hos Mielcke og Hurtigkarl.

Annonce