Forsiden lige nu: Seks danske soldater såret
.tv lige nu: Paradise Hotel: Hjemme hos brystbomben Stina
Den amerikanske tv-dronning trækker stikket ud til sit megapopulære 'The Oprah Winfrey Show'
06:06 - 20. nov. 2009 | Mikkel Selin

Oprah Winfrey sender sit sidste show den 9. september 2011. (Foto: AP)

Oprah Winfrey på gåtur i København.
Tom Cruise har hoppet i hendes sofa, utallige berømtheder har grædt ud ved hendes skulder, og hun har rost dansk rugbrød til skyerne, men nu er det snart slut.
Efter mere end 20 år som USA’s ubestridte talkshowdronning har Oprah Winfrey besluttet at slukke for mikrofonen.
Tim Bennett, præsident for Winfreys produktionsselskab Harpo Productions, oplyser, at den amerikanske mediemogul stopper sit populære 'The Oprah Winfrey Show' den 9. september 2011.
Siden Winfrey gik i luften med sit talkshow i 1986, er hendes medieimperium vokset til en milliardforretning, som inkluderer film, bøger, magasiner, hjemmesider og en radiostation.
Hver dag stiller cirka 15 millioner amerikanere - overvejende hjemmegående husmødre - ind på hendes tv-show. Sidste år havde hendes produktionsselskab et overskud på to milliarder kroner.
Dollarmilliardær
Hun har i årevis toppet listen som USA’s mest magtfulde mediepersonlighed, og
på et tidspunkt var hun ifølge Forbes magazine landets eneste sorte
dollarmilliardær.
Oprah, som lever i et papirløst forhold med den i offentligheden ukendte Stedman Graham, er ikke bange for at bruge sin indflydelse - og amerikanerne lytter.
Når hun anbefaler en bog som læseværdig, hamrer den straks til tops på bestsellerlisterne, og da hun anbefalede Barack Obama som præsident – ja, så blev han valgt som præsident.
Mødte danskerne
Det gik dog knap så godt, da Winfrey fornyeligt var i Danmark for at
markedsføre Chicago som vært for OL i 2016. Værtskabet gik som bekendt til
Rio.
Men hun fik chancen for at hilse på danskerne – en oplevelse som resulterede i et program om 'verdens lykkeligste folk', som blev sendt i oktober. Den 55-årige snart pensionerede talkshowvært ventes at kommentere beslutningen i sit show senere fredag.
Nu er den gal med Mourinho igen 00:02, 21. mar
Højspænding i Serie A 23:00, 20. mar
PET jagter muldvarp i egne rækker 23:00, 20. mar
Masseanholdelser ved højredemo i England 22:48, 20. mar
Endnu et rockband ødelagt af konerne 22:39, 20. mar
Aqua fyrer deres pengemand 22:38, 20. mar
Total jysk dominans 22:29, 20. mar
Endnu et rockband ødelagt af konerne 22:39, 20. mar
Nu er den gal med Mourinho igen 00:02, 21. mar
Fru Tiger er skredet - igen 20:20, 20. mar
Hanne Boel nøgen 12:25, 20. mar
Vil ha' de frække billeder tilbage 13:34, 20. mar
TV: Drømmemål - men til træning 15:00, 20. mar
Aqua fyrer deres pengemand 22:38, 20. mar
![]()
![]()