Indlæser...

Oprah sagsøges for bagvaskelse

Talkshow-værten skal møde i retten for at få afklaret, om hun kan dømmes for bagvaskelse af en skoleleder fra hendes kostskole i Sydafrika

10:22, 17. mar 2010 | Christian B Jensen

Oprah skal møde i retten om to uger. (Foto:AP)
Oprah skal møde i retten om to uger. (Foto:AP)

Annonce

  • Oversæt / Translate
  • Tema
  • TV: Tyson springer ud som sanger Oprah Winfrey: TV: Tyson springer ud som sanger

Annonce

Annonce

I 2007 anklagede en pige fra Oprah Winfreys kostskole, Leadership Academy of Girls, i Sydafrika en ansat for at have overfaldet hende.

Oprah fik hurtigt nys om sagen og fløj straks til landet for at få styr på situationen. Det endte med, at Oprah suspenderede lederen af skolen, Larato Mzamane, med begrundelsen at hun ikke længere havde tillid til, at Mzamane kunne lede skolen.

Den afskedigelse faldt Mzamane for brystet, og hun sagsøgte efterfølgende Oprah for 250.000 dollar med begrundelsen, at hun følte sig bagvasket, var blevet stillet i dårligt lys og at hun havde lidt følelsesmæssigt nød.

Anklagen kom igennem det juridiske nåleøje
I USA bliver kendte anklaget for alt mellem himmel og jord af grådige ukendte, der mere eller mindre ubegrundet ønsker at få del i deres ofte svimlende formuer. Langt de fleste af disse sager bliver afvist af en dommer, allerede inden en egentlig sag kommer på tale.

Men den aktuelle sag er sluppet igennem nåleøjet. En dommer i staten Pensylvania har netop besluttet, at anklagerne om at være blevet stillet i dårligt lys og bagvaskelse skal prøves ved en domstol. Det skriver Reuters.

Oprah Winfrey er ikke ubekendt med anklager. Så sent som sidste år blev hun sagsøgt for et astronomisk milliardbeløb af en forfatter, der angiveligt mente, at værten have kopieret hans bog, ligesom hun også er blevet sagsøgt af en stewardesse for uretmæssig fyring.

Oprah Winfrey har endnu ikke kommenteret på afgørelsen.

Retssagen er sat til den 29. marts

Annonce