Indlæser...

Michael Moore smider 30 kilo

Den kontroversielle dokumentarist har ændret sit liv og tabt 30 af sine mange kilo

20:49, 19. mar 2010 | Sophie Rytter

Annonce

  • Oversæt / Translate
Michael Moore har altid været en stor mand. Her er han til prisuddeling i 2008. Men nu er han altså blevet 30 kilo mindre. (Foto: Amy Sancetta)
Michael Moore har altid været en stor mand. Her er han til prisuddeling i 2008. Men nu er han altså blevet 30 kilo mindre. (Foto: Amy Sancetta)

Annonce

Annonce

Hans dokumentarfilm har gang på gang skabt debat i USA og resten af verden. Senest var det filmen 'Sicko', der kritiserer det amerikanske sundhedsheds-system i meget skarpe vendinger.

Og nu ser det ud til, at 'Sicko' i hvert fald har haft positiv indflydelse på mindst én person - nemlig Michael Moore selv.

Motiveret af egen film
Han blev selv så motiveret af at lave filmen, at han hyrede en personlig træner og ændrede sin kost radikalt. Nu har han smidt næsten 30 kilo i løbet af de sidste tre måneder.

- Jeg er begyndt at spise grøntsager. Og så går jeg ture, enten på løbebåndet eller udenfor. Jeg sørger for at bevæge mig mindst 40-60 minutter om dagen, fortæller Michael Moore til CNN.

Ifølge dokumentaristen selv, er hans blodtryk, kolesteroltal og blodsukkerniveau nu blevet helt normaliseret.

Nattesøvn og havregryn
Ud over motionen, spiser Michael Moore også havregryn hver morgen og så sørger han for at få sin nattesøvn.
Flere studier viser, at overvægtige personer ofte ikke sover nok om natten, og den overbevisning har Michael Moore også fået.

- Jeg betragter det egentlig ikke som en kur. Jeg har prøvet alle kure og de er både virkningsløse og et kæmpe spild af tid, har Michael Moore sagt om hans nye livsstil.

Så nu sørger han for mindst 7-8 timers søvn hver dag.

Annonce