Indlæser...

H1N1 topper igen efter jul

Det værste af denne omgang af influenza A-epidemi er slut, men eksperterne forventer, at H1N1 virussen vil slå til igen i det nye år

11:15, 18. dec 2009 | Nanna Louise Teckemeier, Nanna Thorø Liebregt

Annonce

H1N1-epidemien, der for alvor ramte Danmark i oktober-november, er klinget af for denne gang. Cirka 300.000 danskere har indtil videre været syge og 21er døde - billigt sluppet i forhold til de 1,6 million syge og op mod 450 døde, som de danske eksperter frygtede, da epidemien brød ud.

Vi er dog ikke ude af H1N1-farezonen i denne vinter endnu. Hos WHO regner man med, at der kommer endnu en smitte-bølge af H1N1 i de lande, som allerede har haft én omgang af smitten.

- Det er ikke slut endnu for denne sæson. Der kommer ret sikkert en 'anden bølge', men hvordan den kommer til at se ud er ikke helt klart. Fornemmelsen er, at den godt kunne blive mindre end den første, men ingen kan vide det med sikkerhed på nuværende tidspunkt, siger dr. Rebecca Martin, der er WHOs ekspert i smitsomme sygdomme for Europa, til Ekstra Bladet.

Bornholm lagt øde
Hvor hårdt bølge to vil ramme de enkelte lande afhænger selvfølgelig til dels af, hvilke forholdsregler landet har truffet. Men andre faktorer spiller også ind, siger dr. Martin:

- Hvor mange mennesker ramte den første gang, og er der stadig befolkningslommer, som ikke blev påvirket af virussen første gang, men kan blive de anden gang, hvis de kommer i kontakt med den. Hvis det er meget koldt, og folk er mere inden døre, så bliver der også større mulighed for, at virussen kan sprede sig, siger hun.

Else Smith fra Sundhedsstyrelsen forventer, at hvis, der kommer en ny influenza bølge, at den vil komme i små geografiske udbrud.

- Det jeg tror, vi oplever, er at vi bliver lammet i udbrud. At man vil se at mange lægger sig syge på for eksempel Bornholm.

Omfang stemmer overens med forventning
Overlæge Steffen Glismann fra Statens Serum Institut forklarer, at omfanget af Influenza A-epidemien stemmer meget godt overens med, hvad de forventede i 2006.
- I 2006 udarbejdede vi en pandemiplan, hvor vi tog udgangspunkt i, at pandemien sandsynligvis ville have et omfang, der mindede om en sæsoninfluenza epidemi, og det ligner det meget godt. Den har så faktisk været noget mildere end ved en normal influenza epidemi, siger han.

Da epidemien brød ud forventede eksperterne, at 1,6 millioner danskere ville blive ramt af virussen, og mellem 90 og 450 ville dø.

Statens Serum Institut anslår, at ca. 300.000 har haft influenza A indtil videre, men tallet forventes at være 500.000 inden årets udgang.

Annonce