Reklamerobot skelner mellem kvinder og mænd
En britisk reklamekampagne kan kende forskel på mænd og kvinder ved hjælp af kameraer der kan ansigtsgenkende
10:36, 20. feb 2012 (Opdateret tid: 10:23, 20. feb 2012) | Pernille Holbøll
![]()
- Seneste i Kup
-
Blodrød Facebook-aktie falder 12 procent17:39
-
Blodrød start for Facebook-aktien16:18
-
Maraton er ikke nok: Det skal være vildere16:13
-
Tvivlsom EU-sejr: Vi betaler mest i skat14:49
-
Sundhedsstyrelsen: Anmeld ham selv14:46
-
TV: Afsløret: Han sælger farlig medicin som mirakelpiller14:41
-
Buffetgæster får bøde for ikke at spise op13:21
-
Alternative behandlere: Det falder tilbage på os alle12:35
-
Gravid? Så skal du på slankekur11:43
-
Akupunktører: Fuldstændig utilstedeligt11:18
![]()
- Mest læste i Kup
-
Godt nyt til pornosurfere: Nøgenbilleder får dig til at tænke hurtigere20:10, 15. maj 2012
-
6 ting du tror du ved om solcreme13:29, 20. maj 2012
-
Zuckerberg opdaterer sin civilstatus08:22, 20. maj 2012
-
Det kan blive dyrt ikke at tjekke forskudsopgørelsen18:41, 14. maj 2012
-
'Diablo III' flytter Yousee-arbejde22:26, 14. maj 2012
-
Sshh: Her er det forbudte 'Diablo III'14:22, 14. maj 2012
-
'Diablo'-effekten: Nu siger jeg mit job op16:29, 15. maj 2012
-
Her er verdens dyreste hunderacer11:18, 14. maj 2012
-
Facebookaktien går amok - bankerne sover11:41, 18. maj 2012
-
Apple vil købe tysk tv-producent07:00, 14. maj 2012
Den 260.000 kroner dyre elektroniske reklamesøjle, som den britiske velgørenhedsorganisation PLAN UK står bag, bliver lanceret på Londons Oxford Street på onsdag.
Reklamen er en del af Plan UKs 'fordi jeg er en pige' kampagne, der skal sikre verdens fattigste piger en uddannelse, det skriver den engelske avis Independent on Sunday og The telegraph.co.uk
Annoncen afsøger og bestemmer ved hjælp af et kamera, hvorvidt det er en mand eller en kvinde, der kigger på reklamen.
Den 'intelligente' reklame bruger afstanden mellem øjnene, bredden af næsten og kindbenenes form til at afgøre forbrugerens køn - og afspiller derefter en forskellig reklame.
Det er den samme digitale forbruger-genkendelses teknologi, der blev brugt i scifi-filmen 'Minority Reoport' med Tom Cruise i hovedrollen, og senere videreudviklet af den japanske teknologivirksomhed NEC.
LÆS: Tom Cruise elsker stadig sine stunts
Kvinder vil kunne se hele den 40 sekunders lange reklame i fuld længde, mens mænd bliver sendt videre til organisationens hjemmeside.
LÆS: E-handel bliver erstattet af v-handel
Plan UK siger, at ideen bag annoncen er, at mænd skal opleve, hvordan det er at få frataget 'basale valg' fra sig.
Reklamen har skabt en del debat i Storbritannien, hvor flere kritikere kalder den invaderende og 'creepy'.
Selskabet Clear Channel UK, der har designet kampagnen, siger, at de data, der bliver optaget af tilfældige forpipasserende forbrugere, ikke bliver gemt.
Og at de i øvrigt har flere klienter, der har vist interesse i lignende - og mere vidtgående- reklamekampagner.
- Mest læste på ekstrabladet.dk



artiklen her!