Indlæser...

1300 kr. for at sende blomst pr. mobil

Niels Gjøl Johansen fik en chokregning, da han gik på Interflora med mobilen i udlandet for at sende sin kone en rose på Valentinsdag

22:12, 10. mar 2010 | Lisbeth Langwadt

Niels Gjøl Johansen fik en chokregning på 1.300 kroner, da med mobilen sendte sin kone en rose gennem Interflora på Valentinsdag. (Privatfoto)
Niels Gjøl Johansen fik en chokregning på 1.300 kroner, da med mobilen sendte sin kone en rose gennem Interflora på Valentinsdag. (Privatfoto)

Annonce

  • Oversæt / Translate

FAKTA OM NY EU-LOV OM NETSURFING MED MOBILEN:

Den Europæiske Union har udsendt et regelsæt, som omhandler dataroaming i EU. Operatørene skal nu have en grænse for, hvor meget deres kunder kan opkræves, når de bevidst eller ubevidst benytter mobiltelefonen til datatjenester i udlandet.

Kunder har indtil den 1. juni til at sætte et maksimalt månedligt beløb, de er villige til at betale for datatjenester. De kunder, som ikke har gjort det inden 1. juni, vil automatisk blive tildelt et beløb svarende til 50 euro (cirka 370 kroner).

Endvidere er operatørene pålagt at sende en besked til kunden, når han/hun har brugt 80 procent af maxbeløbet. Når kunden rammer 100 procent, vil der blive lukket for brugen af datatjenester.

EKSEMPLER PÅ MONSTERDYR MOBILSURFING

En af drivkræfterne bag regelsættet er nogle af de svimlende beløb, som kunder er blevet opkrævet efter de har været på besøg i udlandet.

En tysk rejsende fik en regning på 46.000 euro (over 300.000 kroner) efter at have set et tv program, mens han rejste i Frankrig.

En britisk studerende modtog en opkrævning på 9.000 euro (knap 67.000 kroner) for at have roamet på et andet netværk i en måned, da han læste i udlandet.

GODE RÅD TIL BRUG AF MOBILEN I UDLANDET

Få folk til at ringe til dig

1. Når du er i udlandet, kan du nemlig spare op mod 50 procent på telefonregningen, hvis du bliver ringet op frem for selv at ringe. Selv om du befinder dig på den anden side af jorden, betaler de altid kun normal takst for opkald til din mobiltelefon.

Vær opmærksom, når du tjekker mails

2. Tekst i en almindelig mail kræver normalt små datamængder. Men vær opmærksom på størrelse og indholdet af de mails, du læser, eksempelvis indhold af billeder eller tunge filer.

Drop billederne, når du surfer

3. Når du surfer på internettet via din mobiltelefon, kan du vælge en indstilling, som fjerner billederne. Det mindsker mængden af data – og dermed dine omkostninger. Vær opmærksom på, at dataprisen i udlandet er dyrere.

Undgå hjemmesider med mange billeder

4. Vig udenom sites med mange billeder og bannere, eksempelvis på avishjemmesider. Bevægelige billeder kræver megen datatrafik.

Slå telefonsvareren fra på ferien

5. Det en god idé at droppe din telefonsvarer for at undgå at skulle bruge penge på at aflytte opkaldene hjemmefra. Du skal selv indstille det på din mobiltelefon under menuen 'omstilling' eller 'viderestilling'.

Sms med ferievennerne

6. Sms i stedet for at ringe til dine rejsekammerater. Ringer du, skal opkaldet en tur omkring Danmark, inden det sendes tilbage til dit feriemål.

Vær opmærksom ved udenlandske servicenumre

7. Ligesom i Danmark findes der mange steder i udlandet en række såkaldte servicenumre, som det almindeligvis er gratis at ringe til (’toll-free numbers’). Men når opkaldet sker fra for eksempel en dansk mobiltelefon i udlandet, er de sjældent gratis.

Vær opmærksom på, hvilket netværk du surfer på

8. Hvis ikke din teleudbyder allerede automatisk har sørget for det, kan du eventuelt aktivere spærring for brug i udlandet, hvis ikke du vil surfe via et udenlandsk net. Spørg din teleudbyder.

(Kilde: Telenor.dk)

Annonce

Annonce

Det er nemt og bekvemt at bruge mobilen, som altid er ved hånden, til at tjekke mail og gå på nettet.

Men det kan blive en rigtig dyr fornøjelse, hvis du bruger funktionen, når du er ude at rejse. Det oplevede Niels Gjøl Johansen, da han sidste år var på skiferie i Italien og ville være sød og sende sin kone en blomst:

- Jeg ville sende en rose til min hustru, Ulla, der var i Melbourne i Australien for at besøge en veninde. Det var nemlig Valentinsdag. Jeg selv var på den årlige skiferie i Canazei og ikke i nærheden af en computer. Så jeg gik ind på Interfloras hjemmeside med min mobil, fortæller Niels Gjøl Johansen, 48, fra Haslev.

- Jeg tænkte, at det nok gjaldt om at være på nettet så kort tid som muligt, hvorfor jeg gik af og på flere gange under bestillingen.

100 kr. pr. påbegyndt MB
- Jeg oprettede først en profil på Interflora med kendeord, kontonummer, og hvad der ellers skulle til og bestilte derefter en rød rose i en glasvase til levering på venindens bopæl i Australien. De mange gange jeg hoppede af og på nettet skyldtes jo så opretning af konto og bestilling af blomsten.

Men det var en rigtig dårlig idé:

- Det viste sig desværre, at man hos 3, hvor jeg er kunde, på dette tidspunkt betalte 100 kroner pr. påbegyndt megabyte, hvorfor det kostede mig 1300 kroner at sende en rose til 200 kroner.

3 barberede lidt af regningen
- Den var altså slem! Det skal dog retfærdigvis nævnes, at 3 havde lidt dårlig samvittighed over, at der ikke i deres vejledning stod noget om, at afregningen var pr. påbegyndt MB, hvorfor de lavede en del af regningen om til gratis MMS.

- Prisen er i dag væsentligt lavere, men jeg ved faktisk ikke, om det stadig er pr. påbegyndt MB. Det håber jeg egentlig ikke, da iPhonen naturligvis er blevet brugt flittigt på den nyligt afholdte skiferie samme sted, siger Niels Gjøl Johansen og krydser fingre for, at han ikke får endnu en chokregning.
LÆS OGSÅ: DU BLIVER FLÅET, NÅR DU SURFER MED MOBILEN.

Annonce