Indlæser...
503 Service Unavailable

Error 503 Service Unavailable

Service Unavailable

Guru Meditation:

XID: 979588545


Varnish cache server

503 Service Unavailable

Error 503 Service Unavailable

Service Unavailable

Guru Meditation:

XID: 979588564


Varnish cache server

DSB-vanvid: Hele bussen fik bøder

Lad være med at stemple, siger chaufførerne - hvorefter alle passagerer bliver knaldet for at køre uden billet

12:06, 18. aug 2010 | Sophie Bremer

Camilla Jensen fra Virum var en af de uheldige passagerer, som fik en bøde i s-togsbusserne for Lyngby Station - på trods af at hun ikke havde mulighed for at stemple sit kort. (Foto: Gregers Tycho)
Camilla Jensen fra Virum var en af de uheldige passagerer, som fik en bøde i s-togsbusserne for Lyngby Station - på trods af at hun ikke havde mulighed for at stemple sit kort. (Foto: Gregers Tycho) Se stort billede | Del

Annonce

  • Oversæt / Translate
Sagen kort

- 5. juni gik Banedanmark i gang med et kæmpe sporarbejde på S-togslinjerne i Nordsjælland - derfor har DSB indsat togbusser på dele af ruterne.

- I mandags begyndte togene igen at køre fra Svanemøllen til Lyngby, men fra Lyngby skal man fortsat med togbus indtil 26. september.

- Utilfredse kunder på de pågældende ruter stod i lørdags frem i Ekstra Bladet. De kæmper dagligt med forsinkelser og aflyste busser.

- DSB undskyldte sig med, at det havde været en dårlig uge med mange uheld.

503 Service Unavailable

Error 503 Service Unavailable

Service Unavailable

Guru Meditation:

XID: 979555735


Varnish cache server

Annonce

503 Service Unavailable

Error 503 Service Unavailable

Service Unavailable

Guru Meditation:

XID: 979235166


Varnish cache server

Annonce

Det var en slem overraskelse, der ventede togbus-passagererne fra Virum Station, da de tirsdag morgen stod af bussen på Lyngby Station.

Her ventede omkring ti kontrollører for at tjekke, om de havde husket at stemple deres klippekort.

LÆS OGSÅ: DSB'S ENESTE GLADE KUNDE ER BLEVET SUR

Det havde de ikke, for den togbus, de kørte med, havde ingen klippekortautomat.

Ingen automat i turistbus
Det var nemlig en turistbus, som DSB har lejet i perioden, hvor der ikke kører tog fra Virum Station:

- Det kan simpelthen ikke være rigtigt. Der er ingen automat ved stoppestedet og ingen i bussen. Chaufførerne siger ellers, at det er okay, at vi ikke har klippet, når der ikke er en maskine. For hvis man skal klippe, skal man gå 400 meter hen til stationen og helt op på perronen for så at gå tilbage igen, siger 32-årige Camila Jensen, der ligesom resten af passagererne fik en bøde.

LÆS OGSÅ: DSB-KAOS I NORDSJÆLLAND FORTSÆTTER

Voldsom oplevelse
Ekstra Bladet beskrev i lørdags, hvordan mange har problemer med de såkaldte togbusser.

Alligevel besluttede DSB sig for blot tre dage efter at kontrollere de hårdt prøvede passagerer: - Det var ret voldsomt. De havde omringet hele bussen , så man slet ikke kunne komme nogle vegne. Det var en regulær razzia, fortæller Camila Jensen.

Hun har i de seneste måneder fået forlænget sin rejsetid, som mange andre pendlere på Nordbanen.

Bliver nu ekstra forsinket
DSB har nu gjort Camila Jensen endnu mere frustreret, da de vil tvinge hende til at gå den lange tur op til perronen og tilbage igen, og dermed forsinke hende endnu mere: - Det vil tage mig et kvarter mere oven i den allerede forlængede rejsetid, men det sagde kontrollørerne, at vi skal. Det er virkelig dumt, for vi klipper jo alle sammen, når vi kommer til Lyngby Station, for vi skal jo videre med toget derfra - det kan de jo se på mit klippekort.

Men den forklaring godtog kontrollørerne ikke og gav i stedet Camila Jensen og hendes medpassagerer en bøde på 750 kroner hver.

- Jeg nægter simpelthen at betale. Jeg føler, at DSB driver gæk med mig. De har sat automater op, dér hvor de andre togbusser kører fra, men lige fra Virum har de ikke gjort det.

- Hvis de gør det, så skal jeg selvfølgelig nok klippe, siger Camila Jensen.

DSB: De skal bare klage
Produktionsdirektør Lars Nordahl Lemvig fra DSB beklager, at der er problemer med automaterne på Virum Station.

- Hvis de er i stykker, skal de repareres, og hvis der slet ikke er nogen automater, så skal der selvfølgelig sættes nogle op.

- Hvorfor giver I bøder til kunder, der ikke kan klippe, fordi I ikke har sat maskiner op?

- Det er kutyme, at vores kontrollører ikke kan diskutere med kunderne. De skal give dem bøden, og så må kunden kontakte kundeservice bagefter.

- Hvad med alle de kunder, der tirsdag morgen fik bøde på grund af den manglende automat?

- De skal tage kontakt til vores kundeservice og forklare dem sagen. Hvis de kan godtgøre, at de ikke har kunnet klippe, så får de selvfølgelig pengene.

Annonce


503 Service Unavailable

Error 503 Service Unavailable

Service Unavailable

Guru Meditation:

XID: 979120171


Varnish cache server

503 Service Unavailable

Error 503 Service Unavailable

Service Unavailable

Guru Meditation:

XID: 977851415


Varnish cache server