Indlæser...

TDC lukker for Pirate Bay

TDC har lukket for adgangen til The Pirate Bay, hvor netpirater og fribyttere morer sig på kant med loven.

16:22, 20. jan 2009 | Frederik Bjerre Andersen

Annonce

  • Oversæt / Translate
Det er slut med at klikke ind på thepiratebay.org, hvis du er TDC-kunde. (screendump fra thepiratebay.org)
Det er slut med at klikke ind på thepiratebay.org, hvis du er TDC-kunde. (screendump fra thepiratebay.org)

Annonce

Annonce

STOP.

Sådan står der på forsiden af thepiratebay.org, hvis du prøver at komme ind på internetsiden med en TDC-forbindelse. TDC har nemlig i dag lukket for adgang til den svenske hjemmeside, der er stærkt omdiskuteret, fordi brugerne deler musik, film, spil og software uden hensyn til ophavsretten.

TDC blandt de første
Både Fogedretten og Landsretten har allerede givet ophavsrets-organisationen IFPI ret i, at internetselskaberne skal lukke for adgang til Pirate Bay. Men sagen er anket til Højesteret af Tele2, og TDC er dermed den første danske internetudbyder, der lukker for adgang for sine kunder.

- På baggrund af landsretsdommen har vi tygget på sagen med vores jurister, og så har vi fået en henvendelse fra IFPI, der beder os om at lukke for siden. Det har vi gjort, fordi vores jurister mente, det var det rigtige, lyder beskeden fra TDCs presseafdeling til Kup!

Branche bakker op mod dom
Computerworld.dk har talt med Telekommunikationsindustriens direktør Ib Tolstrup. Han fortæller til sitet, at en enig branche ellers lige præcis i dag har skrevet under på en støtteerklæring, der bakker Tele2 op i at anke den meget principielle sag til Højesteret.

Da både Fogedret og Landsret allerede har behandlet sagen, skal Tele2s anke først behandles, før det er sikkert, om Højesteret vil tage sagen under behandling.

Annonce