Indlæser...

Gammel plastik i forfejlet verden

De kendte plastikkrigere fra 1980’erne blev ikke støvet af, før de bevægede sig over i branchen for elektronisk underholdning

11:43, 01. sep 2009 | Peter Roelsgaard

Action-præget ser det ud, 'G.I. Joe: The Rise of Cobra.' Men du får hurtigt nok. (Foto: EA)
Action-præget ser det ud, 'G.I. Joe: The Rise of Cobra.' Men du får hurtigt nok. (Foto: EA)

Annonce

  • Oversæt / Translate

Annonce

G.I. Joe: The Rise of Cobra
Platform: Wii? (anmeldt), DS, Xbox 360, PS3, PS2, PSP
Spillere: 1-2
Aldersmærkning: 16+
Officiel hjemmeside

Annonce

’Man skal nærmest være både blind og døv for at værdsætte dette gennemført kyniske og kalkulerede produkt. Virkelig elendigt’, skrev Ekstra Bladets filmanmelder, da han bedømte ’G.I. Joe: The Rise of Cobra’ tidligere på måneden. Og lad dette være en advarsel. Spil-versionen er ikke meget bedre.

Disse legendariske 1980’er-actionhelte fungerer heller ikke på konsollen. Grafikken ligner noget, der er fra dengang, og de dødsensfarlige G.I. Joe-krigere bevæger sig, som det de er: plastikdukker. Samtidig virker det mest af alt som om, at personen, der har ført det faste kamera, var stiv under programmeringen.

Svært at holde ud
Banerne er for ensformige, at det er svært at bevare begejstringen over et spil, der ellers indeholder mange timers tidsfordriv, hvis man kan holde det ud.

I ’G.I. Joe: The Rise of Cobra’ skal du som en del af specialenheden G.I. Joe tage kampen op mod styrkerne fra COBRA – en brutal organisation, der vil regere hele verden. Men med ubegrænset ammunition, er du godt rustet, og det hænder faktisk, at nogle af kampscenerne går hen og bliver ganske underholdende. Men så heller ikke mere.

Annonce