Forsiden lige nu: Hun mødte seriemorder i Danmark
.tv lige nu: Singleliv Katrine snaver stripperveninde
Det er helt op til forbrugerne, om der ender klisterbøffer i kølediskene hos de danske supermarkeder.
13:09 - 09. feb. 2010 | Lisbeth Langwadt
Det kan have lange udsigter før kødklister finder vej til de danske kølediske. Og du kan som forbruger være med til at at sørge for, det ikke sker.
- Vi vil selvfølgelig lytte til, hvad forbrugerne siger. Deres holdning spiller ind på, om vi vil bruge enzymet, siger Anne Willemoes, kommunikationsdirektør i Danish Crown.
- Det hjælper så ikke på imaget, at det har fået navnet 'kødklister'. Det lyder jo ikke ligefrem lækkert, tilføjer hun.
Næppe aktuelt
Organisationen Landbrug og Fødevarer, som er en sammenslutning af Dansk
Landbrug, Danske Slagterier, Lanbrugsraadet, Mejeriforeningen, og Dansk
Svineproduktion, mener også, at det i sidste ende bliver forbrugerne, der
kommer til at bestemme om kødklister bliver en del af vores kostplan
fremover:
- Producenterne vil formentlig ikke bruge det, hvis forbrugerne ikke vil have det. Så længe danskerne ikke efterspørger det, bliver det næppe aktuelt, siger siger leder af Afdeling for Kost og Ernæring Winnie Pauli.
Ukendt klister
Og selvom forbrugerne skulle få lyst til klister i kødet, er branchen stadig
i tvivl, om den vil bruge det EU-godkendte klister:
- Jeg kender det simpelthen ikke. Jeg kan godt regne ud, at det bruges til at binde små stykker kød sammen til større. Men det har efter min mening intet med en bøf at gøre. Så vi tager afstand fra det og mener ikke, det bør bruges herhjemme, siger formanden for Danske Slagtermestre, Leif Wilson Laustsen.
- Vi står ikke klar med en liste af ti produkter, vi straks vil kaste os over. For vi kender det faktisk ikke rigtig. Vi vil først undersøge, hvor det eventuelt kan højne produktionen. Det er heller ikke billigt, så vi må vente og se, om det kan betale sig at bruge det, siger Anne Willemoes fra Danish Crown.
Mere rejsecirkus i Forsvaret 15:57, 22. mar
Paradise-Amalie ønsker sig større bryster 15:55, 22. mar
14-årig anmeldte falsk voldtægt 15:48, 22. mar
Svært bevæbnet narko-pusher 15:41, 22. mar
80 dage endnu: Uruguay åbnede ballet 15:36, 22. mar
Riskær: Jeg lægger mig aldrig ned 15:36, 22. mar
Djemba-Djemba afgørelse udsat 15:34, 22. mar
Hun mødte seriemorder i Danmark 14:34, 22. mar
Brystbomben Kim soler sig 13:19, 22. mar
Barnemorder fik skåret halsen over 12:45, 22. mar
Tre Facebook-indstillinger alle bør kende 13:50, 22. mar
Dødsbilist dømt for vanvidskørsel – igen 12:00, 22. mar
18-årig faldt død om midt i SuperBrugsen 10:41, 22. mar
Spøgelser på ZULU skræmmer seere 13:24, 22. mar
![]()
![]()
På kortet kan du se, hvilke restauranter, cafeer og fødevarebutikker der har fået (logo SUR smiley) og (logo HALVSUR smiley) inden for de seneste 30 dage
![]()