Hundepels under juletræet
Pelsvarer, som sælges i danske butikker, kan sagtens være lavet af hunde- eller kattepels. Især hvis prisen er påfaldende lav
15:00, 11. dec 2008 | Nanna Louise Teckemeier
![]()
- Oversæt / Translate
Det kan du gøre:
- Seneste i Kup
-
Lummert datingsite brød loven14:05
-
Nykredit: Boligpriserne vil stige i år13:57
-
Meget billigere Kia Venga13:42
-
Boxer får bøde: Sjuskede med prisoplysninger12:53
-
Drømmevillaer, du lige netop ikke har råd til12:46
-
Kan man tage hunden med på ferie?11:48
-
Sexmedicin til kvinder virker11:33
-
Tre cybertrusler - og hvordan du undgår dem09:51
-
Jo koldere udenfor, jo mindre varme på07:37
-
Sådan ser dine smøger ud i næste uge07:03
![]()
Glade julegavegivere køber måske bogstaveligt talt katten - eller hunden - i sækken, når de investerer i pelsede gaver til at lægge under juletræet.
Der er nemlig ingen garanti for, at det lille rensdyr af pels, den lådne nøglering eller den bløde (og bemærkelsesværdigt billige) pelshue ikke er lavet af hunde- eller kattepels - selv om import af de pelstyper ellers har været forbudt i EU siden 2007.
I november i år blev et parti på 4000 frakker med kraver at hundepels konfiskeret af toldmyndighederne i Frankrig. Smuglerne blev kun afsløret, fordi der var en stærk dyrestank fra varerne, på trods af, at de var angivet som falsk pels.
Bliver ikke tjekket
Den franske sag kunne lige så godt være dansk. Hvis man har is i maven, er
det nemlig ikke svært at snige hunde- og kattepelsen forbi
toldmyndighederne, som langt fra tjekker al pels, der bliver indført.
- Det sker efter en riskoanalyse: Hvis vi for eksempel har mistanke til en bestemt eksportør eller importør, eller hvis vi har besluttet, at i denne her uge tjekker vi for eksempel al pels, siger Gitte Plambek, der er afdelingsleder for 'Toldekspedition og -kontrol' i Københavns Lufthavn.
- Vi tjekker jo ikke alt, og hvis man lyver om de her ting, så bliver man jo kun opdaget, hvis det ryger ud til stikprøvekontrol, siger hun.
Bare legetøj
Importørerne har nemlig ikke altid pligt til at oplyse, om der indgår pels i
et produkt. For eksempel vil en lille bamse syet af ægte dyreskind ikke
blive klassificeret som en pelsvare, men blot som 'legetøj' - og om den er
syet af hund, kat eller kanin, står ikke nødvendigvis oplyst nogen steder.
Dyreværnsgruppen Anima har tændt alle advarselslamper og beder forbrugerne om at droppe pels i julegaverne, hvis de vil undgå at få Fido som frakke:
- Hvis en hundepels er farvet og pludselig ligner en rævepels i stedet for, så er forbrugerens mulighed for at orientere sig på det her marked lig nul. Du har ikke en chance for at se forskel på de forskellige slags pels, siger talsmand Joh Vinding.
Mærk efter
Sander Jacobsen fra pelsproducenten Kopenhagen Fur mener godt, at forbrugerne
i en vis udstrækning kan kende forskel på pelstyperne:
- De fleste har selv en fornemmelse af, hvordan en kat eller en hund føles, dem har de fleste jo mødt på en eller anden måde. Typisk er de her ulovlige produkter, i hvert fald i forhold til mink, noget mere langhårede, siger han og anbefaler bekymrede forbrugere at købe danske skind - i Danmark bliver der ikke produceret hunde og katteskind.
Hos skindhandleren 'Skindhuset' udstikkes følgende tommelfingerregel:
- En hundepels er meget stiv og grov i det end for eksempel et kaninskind. En typisk kinesisk hundepels er lidt gullig i farven mens for eksempel en grønlandsk slædehund er helt hvid. Hvis man bliver præsenteret for en pels, der bliver solgt som kanin, og den er stribet - så er det kat. Kaniner er ikke stribede, siger Peter Amdrup.
- Seneste nyt på ekstrabladet.dk
- Mest læste på ekstrabladet.dk
-
TV: Her bider bjærget hund tv-vært i ansigtet13:23, 09. feb
-
'Psycho' overtager landsholdet13:24, 09. feb
-
14-årig pige ædt af leopard10:30, 09. feb
-
Lummert datingsite brød loven14:05, 09. feb
-
Drabssigtet fremstilles formentlig in absentia14:20, 09. feb
-
Snefygning: Fire biler i trafikulykke12:24, 09. feb


artiklen her!