Fordobler gebyr på nethandel
Det kan blive rigtig dyrt at gøre en god handel på en udenlandsk hjemmeside. Post Danmark har fordoblet sit gebyr for fortoldning
11:37, 23. jan 2008 | Pernille Christensen
![]()
- Oversæt / Translate
- Seneste i Kup
-
Sexmedicin til kvinder virker11:33
-
Tre cybertrusler - og hvordan du undgår dem09:51
-
Jo koldere udenfor, jo mindre varme på07:37
-
Sådan ser dine smøger ud i næste uge07:03
-
Prøv Windows 8 den 29. februar06:00
-
Vestas-aktien bløder efter dårligt regnskab18:16
-
Du kan sagtens købe Anholt17:04
-
Ditlev Engel - analytikerne 2 - 10016:14
-
Så meget koster din by15:53
-
Slut med dinglelygter på cyklen15:10
![]()
Dollarkursen er historisk lav og det får mange danskere til at sætte sig foran skærmen og shoppe løs i amerikanske netbutikker. Men pas på, for du kan ende med en chok-regning, hvis du ikke er opmærksom.
Ved årsskiftet satte Post Danmark nemlig prisen på deres fortoldningsgebyr for varer uden for EU op til det dobbelte. Så mens krudt og raketter bragede løs, steg prisen fra 75 kroner til 150 kroner.
Det betyder, at hvis du køber en bog på en amerikansk hjemmeside til 100 kroner, så vil du med moms og gebyr hos Post Danmark skulle betale hele 275 kroner for den – og så ryger den gode fidus temmelig sikkert.
Kun erhvervskunder informeret
Hos Post Danmark har man ikke gjort meget for at reklamere med den voldsomme
prisstigning. Til trods for at nethandlen i 2007 steg med 35 procent, så er
det kun postens erhvervskunder, der har fået besked om den nye pris for
fprtoldning.
- Det skal ikke lyde som en undskyldning, men de fleste, der handler på nettet, køber ind i butikker her i Danmark eller inden for EU's grænser. Men jeg vil da godt sige, at vi har taget kritikken til efterretning, siger pressechef i Post Danmark, Arne Kjerulf, til ekstrabladet.dk.
Tilbage i oktober måned fik Post Danmarks erhvervskunder en liste med de varslede prisstigninger, mens alle os andre må en tur om postdanmark.dk, hvis vi vil have del i informationerne.
- Vi har simpelthen ikke haft det i vores tanker, at også privatkunderne skulle have den information, siger Arne Kjerulf.
At fortoldningsgebyret er steget så voldsomt skyldes ifølge Post Danmark internationale direktør en ting.
- Vi skal have dækket vores faktiske udgifter til fortoldning – det har vi ikke fået tidligere, siger Finn Yde-Andersen.
- Mest læste på ekstrabladet.dk
-
Formodet drabsmand alvorlig kvæstet10:22, 09. feb
-
14-årig pige ædt af leopard10:30, 09. feb
-
Vejrpige: Jeg har fået ny kæreste09:52, 09. feb
-
TV: Her forsøger han at bortføre syv-årig pige09:10, 09. feb
-
Her er verdens rigeste fodboldklub10:07, 09. feb
-
Vanvidspriser: Ultrabilligt krydstogt med Costa Cruises08:40, 09. feb


artiklen her!