Drabssigtet er i koma

Forsiden lige nu: Drabssigtet er i koma

SMS Tip

Vejret i dag:
-5°

Jan Elhøj får kul på grillen

Der kommer fuld fart på grillen, hvis man bruger denne uges gadget, men hvad er det?

07:33 - 01. mar. 2010 | Jan Elhøj

Jeg forstår godt, Lau ser lidt betuttet ud. Jan er måske liiige nærgående nok. Hey, pæn hat, Kjeld! (Foto: Jan Elhøj)

Er du en af de rigtige mænd, der griller hele året, kunne den her kina-puster være noget for dig. Køb den på amazon.co.uk for 5,50£ - det svarer til ca. 50 kroner.

Så skal der igen gættes gadgets på bagsiden af kup!, og traditionen tro mødes jeg med mit gadget-gætte-panel bestående af Spanioler-Kjeld, bedre kendt som Plakat-Kjeld og guldsmeden Lau. Og jeg må indrømme, at drengene er blevet skarpe til at gætte dimser, og det bliver bevist i dag!

Mærkedag
Jeg ankommer som den første til det ugentlige møde på Chicky Grill i Vesterbros hjerte lige midt i hovedstaden.

Dagen er helt speciel, fordi vores stamsted har 32-års fødselsdag! Det er dejlig at se at, der stadig er plads til steder som Chicky, selv om cafeerne rykker ind hver gang en af Vesterbros gamle butikker ånder ud.

De første p-vagter ankommer til det daglige p-sæt: En kop kaffe og en ostemad.

Lommetyv
Lau bryder vores traditioner traditionerne ved at ankomme først. Lidt efter kommer Plakat-Kjeld med chauffør, og gætterierne kan begynde. Jeg smider ugens gadget på bordet og spørger:

- Hvad er det?

Lau lægger ud.

Han drejer på det lille håndtag.

- Er den til at suge mønter op med, sådan en slags lommetyv?

Støvpuster
Kjeld overtager dimsen og udbryder:

- Puuha ja, det er i hvert fald ikke en hårtørrer!

En stamkunde, jeg kalder to-bajer, har sat sig ved bordet overfor. Han følger med i gætterierne og byder ind:

- Den er til at blæse støv af radiatorer med.

- Godt bud, men det er ikke rigtigt.

Kjeld kommer tilbage på banen:

- Er det sådan en grillpuster? Ja, det er en grillpuster, siger han.

Selv om drengene har gættet ugens dims, lader jeg som igen ting. Jeg vil have flere kreative bud fra duoen.

Lau melder sig ind i kampen igen:

- Er den til at vikle garn op med?

- Ja, eller en lyseslukker, supplerer Kjeld.

- Gode bud drenge, men nej!

Bobleblæser
- Er den til at blæse flade sæbebobler med... Det kunne også være en ballelufter, hvis man lige har lidt tung luft i trussen, griner Lau.

Kjeld kigger over på p-vagterne.

- Det kunne også være sådan en, p-vagterne bruger til at blæse de der gule trekanter, der sidder på kantstenene ti meter fra gadehjørnet, fri for sne og snavs. gætter han.

- Det er sgu et kreativt bud, drenge, men det er ikke det rigtige. I har faktisk gættet det. I er sgu skarpe i dag!

Grillblæser
For jo, ugens gadget er en grillblæser. Den her model hedder BBQ Fan. Et enkelt sted på nettet hedder den også 'The Blow-jobber og lover at give blæs til kulbollerne. Lidt sjovere end en dansksproget udgave som 'grill-blæseren'!

Det lidt kedelige navn hænger nok også sammen med Kina-kvaliteten. En grill-blæser i plastic er da ikke lige, hvad man kalder en genial opfindelse. Selv det forkromede mundstykke er af plastic, men det er jo også begrænset, hvad man kan få for en flad 50'er.

Ideen er ellers god nok, hvis man vil undgå at blive den første hvide med afrokrøller i forsøget på at få gang i kullene - og måske i sær, når grillmesteren har fået et par bajere for meget inden for vesten.

Overarbejde
Og selv om BBQ Fan'en er af tvivlsom kvalitet, skal der nok ryge nogen over disken i de forskellige byggemarkeder, når sæsonen begynder i haver og parker til foråret.

Kjeld indskyder lige, at rigtige mænd griller hele året!

Vi hæver mødet.

Jeg må indrømme, at panelet er blevet skarpe, så jeg lover dem, at jeg i næste uge vil sende deres hjerner på overarbejde.

Vi splitter op, da vi alle har noget, vi skal nå. Der bliver ikke tid til dagens ret, der er millionbøf.

Annonce

Annonce

Ingen artikler

Annonce

Img