SMS Tip

Brutalt maraton i Aalborg

Aalborg Brutal Marathon sender igen i år deltagere ud på en benhård rute, der kræver masser af kræfter og stor udholdenhed

16:02 - 25. feb. 2011 | Katrine Hilton Staun

Aalborg Brutal Marathon bliver igen i år et løb for de rigtig trænede løbere, der kun er i super form (foto: Colourbox)

- -

Til Aalborg Brutal Marathon er maratonruten ikke hård nok i sig selv – nej, her skal deltagerne også forberede sig på en samlet stigning på 736 meter.

Det er derfor ikke for sjov, når arrangørerne bag Aalborg Brutal Marathon skriver på deres hjemmeside, at løbet er på eget ansvar.

Læs også: Crossmarathon på Bornholm

Aalborg Brutal Marathon er for trænerede maratonløbere, der nyder at udfordre sig selv til det yderste og tage kampen op med et til tider særdeles kuperet terræn.

Læs også: Århusløbet udvider i 2011

Aalborg Brutal Marathon finder sted Langfredag 22. april 2011 kl. 13, og løbet varer max seks timer.

Læs også: Pas på overbelastninger - selv når du er i god form

Løbeunderlaget er 70 procent asfalt, 20 procent grusvej og 10 procent skovsti. Undervejs er der depoter med vand, saft og frugt.

Læs også: Sådan træner du med rutinerede løbere

Det koster 200 kroner at deltage, og tilmeldingsfristen er 8. april. For eftertilmeldinger påkræves et gebyr.

Du kan læse meget mere om Aalborg Brutal Marathon på marathoniaalborg.dk og tilmelde dig på hjemmesiden.

Annonce

-

  • Løbeeksperten Christian Neergaard

Løbeeksperten Christian Neergaard er fysioterapeut og har en master i Idræt og Velfærd. Læs hans artikler om løb her.

Ingen artikler

Annonce

  • Find dit løb her

Annonce

Img